Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tarımsal Yapılar Ve Sulama Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tarımsal Yapılar Ve Sulama Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tarımsal Yapılar ve Sulama bölümü nedir, Tarımsal Yapılar ve Sulama iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 741 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Tarımsal Yapılar ve Sulama bölümü nedir?

Tarımsal Yapılar ve Sulama bölümü, tarımsal üretimde kullanılan yapılar, sulama sistemleri ve tarım alanlarının tasarımı ve yönetimi üzerine eğitim veren bir mühendislik dalıdır. Bu bölümde öğrencilere tarımsal yapıların tasarımı ve inşası, sulama sistemleri, toprak ve su kaynaklarının yönetimi gibi konularda teorik ve pratik eğitimler verilir.

Tarımsal Yapılar ve Sulama mezunu ne iş yapar?

Tarımsal Yapılar ve Sulama mezunları, tarım sektöründe farklı pozisyonlarda çalışabilirler. Tarım işletmelerinde sulama, drenaj ve toprak yönetimi uzmanı, sulama ve tarım ekipmanları üreticisi, tarım mühendisi, sulama projeleri yöneticisi, tarımsal yapılar tasarımcısı ve danışmanı olarak görev yapabilirler. Ayrıca, kamu kurumları, tarım bakanlıkları, tarım kalkınma ajansları gibi kurum ve kuruluşlarda da çalışma imkanı mevcuttur.

Tarımsal Yapılar ve Sulama bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tarımsal Yapılar ve Sulama bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tarımsal Yapılar ve Sulama taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tarımsal Yapılar ve Sulama bölümü dersleri nelerdir?

Tarımsal Yapılar ve Sulama bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tarımsal Yapılar ve Sulama bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Tarım İşletmelerinde Yapı ve Donatılar
  • Toprak Mekaniği
  • İrrigasyon Hidroliği
  • Sulama Yönetimi
  • Arıtma ve Drenaj
  • Toprak ve Su Kaynakları Yönetimi
  • Sulama Sistemleri ve Ekipmanları
  • Yapısal Tasarım ve Proje Uygulamaları
  • Sulama İşletmesi Yönetimi
  • Yapı Malzemeleri ve Teknolojileri

Tarımsal Yapılar ve Sulama bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tarımsal Yapılar ve Sulama bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş