Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tarım Makineleri Ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tarım Makineleri Ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 944 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği bölümü nedir?

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği bölümü, tarım sektöründe kullanılan makinelerin, tarım ekipmanlarının, tarım teknolojilerinin tasarımı, üretimi, işletilmesi, bakımı ve geliştirilmesi ile ilgili bir mühendislik dalıdır. Bu bölümde öğrencilere, tarım makineleri ve ekipmanları, tarımsal ürünlerin hasat edilmesi, depolanması ve işlenmesi için kullanılan teknolojiler, otomatik kontrol sistemleri, tarım verimliliği ve sürdürülebilirliği gibi konularda eğitim verilir.

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği bölümü mezunları, tarım sektöründe pek çok farklı iş imkanına sahiptirler. Özellikle tarım makineleri, tarım ekipmanları ve tarım teknolojileri üreten firmalar, bu mezunlar için önemli bir işveren kaynağıdır. Ayrıca tarım sektöründe faaliyet gösteren tarım işletmeleri, tarımsal üretim teknolojilerini geliştiren araştırma merkezleri ve kamu kurumları da bu mezunların çalışabileceği diğer iş alanlarıdır.

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Tarım Makineleri Tasarımı ve Geliştirme
  • Tarım İşletmelerinde Makine ve Ekipman Seçimi
  • Tarım Makineleri Bakım ve Onarımı
  • Tarım Makineleri Verimlilik Analizi
  • Tarım Makinelerinde Enerji Kullanımı
  • Tarım Makinelerinde Otomasyon ve Kontrol Sistemleri
  • Tarım Makineleri Üretim Teknolojileri
  • Tarım İşletmelerinde İşletme Yönetimi ve Organizasyon
  • Tarım Makineleri Üretimi ve Pazarlaması
  • Tarım Makineleri Mekaniği

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş