Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Bilim Tarihi Bölümü Nedir? Bilim Tarihi İş Olanakları Nelerdir?

Bilim Tarihi Bölümü Nedir? Bilim Tarihi İş Olanakları Nelerdir?

Bilim Tarihi bölümü nedir, Bilim Tarihi iş olanakları nelerdir, Bilim Tarihi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 633 0 11 ay önce 11 ay önce

Bilim Tarihi bölümü nedir?

Bilim Tarihi bölümü, bilim, teknoloji ve tıp gibi alanlarda tarihsel gelişmeleri araştıran bir ön lisans programıdır. Bu programda öğrenciler, antik dönemden günümüze kadar olan dönemlerde bilim ve teknolojinin gelişimini, bilim felsefesi, bilim tarihi yöntemleri ve teorileri gibi konuları öğrenirler. Bilim Tarihi bölümü mezunları, özellikle araştırma merkezlerinde, müzelerde, üniversitelerde ve kütüphanelerde çalışabilirler. Bunlar arasında müze küratörü, araştırmacı, öğretmen, yayıncı, gazeteci, bilim yazarı, araştırma yöneticisi gibi görevler yer alır. Ayrıca, bilim tarihi mezunları, bilim, teknoloji ve tıp alanlarında yazılı ve görsel basın gibi çeşitli alanlarda da çalışabilirler.

Bilim Tarihi mezunu ne iş yapar?

İş olanakları, araştırma merkezleri, müzeler, üniversiteler, kamu kurumları ve özel sektör firmaları gibi farklı kurumlar tarafından sunulmaktadır. Bilim Tarihi bölümü mezunları, araştırmalarında özgün olacaklarından, özellikle akademik kariyerlerinde de tercih edilmektedirler. Ayrıca, tıp, mühendislik ve teknoloji şirketleri gibi farklı sektörlerde de araştırma ve danışmanlık hizmetleri veren firmalarda da iş imkanları bulunmaktadır.

Bilim Tarihi bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Bilim Tarihi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda aşağıda bulunan 2023 Bilim Tarihi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2023 Bilim Tarihi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Bilim Tarihi bölümü dersleri nelerdir?

Bilim Tarihi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Bilim Tarihi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Avrupa'Da Bilim Ve Teknoloji Mirası
  • Bilim Tarihine Giriş
  • Eskiçağda Bilim Ve Teknik
  • Eleştirel Düşünme
  • Bilim Ve Medya
  • Eczacılık Tarihi
  • Rönesansta Bilim
  • Osmanlı Türkiye'Sinde Bilim
  • Ortaçağ Avrupasında Tıp
  • Sanayi Devrimi

Bilim Tarihi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Bilim Tarihi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.