Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Bahçe Bitkileri Bölümü Nedir? Bahçe Bitkileri İş Olanakları Nelerdir?

Bahçe Bitkileri Bölümü Nedir? Bahçe Bitkileri İş Olanakları Nelerdir?

Bahçe Bitkileri bölümü nedir, Bahçe Bitkileri iş olanakları nelerdir, Bahçe Bitkileri mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 941 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Bahçe Bitkileri bölümü nedir?

Bahçe Bitkileri bölümü, çiçek, meyve, sebze, süs bitkileri gibi bahçe bitkilerinin üretimi, bakımı, hastalık ve zararlılarla mücadelesi gibi konuları içeren bir tarım bölümüdür. Bu bölümde öğrenciler, bahçe bitkilerinin yetiştirilmesi ve yönetimi hakkında bilgi edinirler. Bitki besinleri, bitki büyümesi, zararlılarla mücadele, toprak bilgisi ve sulama teknikleri gibi konulara ayrıntılı bir şekilde çalışırlar. Bahçe Bitkileri bölümü, öğrencilere bahçe tasarımı, peyzaj mimarisi, bitki koruma, bitki genetiği, bitki fiziolojisi ve bitki hastalıkları hakkında da bilgi verir. Ayrıca, bahçe bitkilerinin üretimi, depolanması, hasat edilmesi ve pazarlanması hakkında da bilgi edinirler.

Bahçe Bitkileri mezunu ne iş yapar?

Bahçe Bitkileri bölümü mezunları, özellikle peyzaj, bahçecilik ve tarım sektörlerinde çalışma fırsatları bulabilirler. Ayrıca, seracılık, çiçekçilik, tohumculuk ve fidancılık işletmelerinde de çalışabilirler. Bunun yanı sıra, bahçe bitkileri konusunda danışmanlık hizmetleri de verilebilir. Ayrıca, bahçe bitkileri bölümü mezunları kendi bahçe bitkileri işletmelerini de kurabilirler.

Bahçe Bitkileri bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Bahçe Bitkileri bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Bahçe Bitkileri taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Ege Üniversitesi Bahçe Bitkileri 40+1 308.18602 269473
Akdeniz Üniversitesi Bahçe Bitkileri 40+1 305.58364 276886
Ankara Üniversitesi Bahçe Bitkileri 45+2 288.65398 331401
Çukurova Üniversitesi Bahçe Bitkileri 50+2 288.42119 332196
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bahçe Bitkileri 35+1 282.00682 355905

2023 Bahçe Bitkileri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Bahçe Bitkileri bölümü dersleri nelerdir?

Bahçe Bitkileri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Bahçe Bitkileri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Bitki Üretimi
  • Bitki Besleme
  • Bitkilerin Değerlendirilmesi
  • Bitki Koruma
  • Genel Biyoloji
  • Seracılık
  • Sulama Sistemleri
  • Bitki Fizyolojisi
  • Zararlılarla Mücadele
  • Gübreleme

Bahçe Bitkileri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Bahçe Bitkileri bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.İçeriği Paylaş