Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tarım Ekonomisi Bölümü Nedir? Tarım Ekonomisi İş Olanakları Nelerdir?

Tarım Ekonomisi Bölümü Nedir? Tarım Ekonomisi İş Olanakları Nelerdir?

Tarım Ekonomisi bölümü nedir, Tarım Ekonomisi iş olanakları nelerdir, Tarım Ekonomisi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 725 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Tarım Ekonomisi bölümü nedir?

Tarım Ekonomisi bölümü, tarımsal üretim ve pazarlama faaliyetlerinin ekonomik açıdan analiz edilmesi, tarımsal politikaların oluşturulması ve uygulanması, tarım sektörünün rekabetçi hale getirilmesi gibi konuları inceleyen bir lisans programıdır. Tarım Ekonomisi, tarımsal faaliyetlerin yönetimine ve tarım sektöründe verimliliğin artırılmasına yönelik araştırmalar yapmaktadır.

Tarım Ekonomisi mezunu ne iş yapar?

Tarım Ekonomisi bölümünden mezun olanlar, birçok iş imkanına sahiptirler. Mezunlar tarım sektöründe çalışabileceği gibi, kamu kurumlarında, özel sektörde ve akademik kuruluşlarda da çalışabilirler. Mezunlar, tarım politikalarının tasarlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi konularında uzmanlaşabilirler. Ayrıca tarımsal finansman, tarımsal pazarlama, tarımsal ticaret ve tarımsal ürünlerin ekonomik analizi gibi konulara odaklanarak kariyerlerini şekillendirebilirler.

Tarım Ekonomisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tarım Ekonomisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tarım Ekonomisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tarım Ekonomisi bölümü dersleri nelerdir?

Tarım Ekonomisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tarım Ekonomisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Mikroekonomi
  • Makroekonomi
  • Tarım İşletmeleri Yönetimi
  • Tarım Pazarlama ve Fiyat Analizi
  • Tarım Politikaları
  • Tarım Ekonomisinde Matematiksel ve İstatistiksel Yaklaşımlar
  • Arazi Kullanım Planlaması
  • Tarım Ürünleri İşleme ve Pazarlama
  • Uluslararası Tarım Ticareti
  • Çevre Ekonomisi

Tarım Ekonomisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tarım Ekonomisi bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş