Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Enerji Yönetimi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Enerji Yönetimi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Enerji Yönetimi bölümü nedir, Enerji Yönetimi iş olanakları nelerdir, Enerji Yönetimi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 795 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Enerji Yönetimi bölümü nedir?

Enerji Yönetimi bölümü, enerji kaynaklarının yönetimi, kullanımı, korunması ve tasarrufu konularını ele alan bir mühendislik disiplinidir. Bu bölümde öğrenciler, enerji verimliliği, enerji tasarrufu, enerji yönetimi, enerji analizi ve sürdürülebilir enerji konuları hakkında eğitim alırlar.

Enerji Yönetimi mezunu ne iş yapar?

Enerji Yönetimi mezunları, özel ve kamu sektöründe birçok iş olanaklarına sahiptirler. Mezunlar, enerji sektöründe çalışabilecekleri enerji şirketleri, elektrik üretim şirketleri, petrol ve gaz şirketleri, alternatif enerji şirketleri ve danışmanlık firmaları gibi birçok işyerinde iş bulabilirler. Ayrıca, enerji sektörü dışındaki diğer sektörlerde de istihdam edilebilirler. Örneğin, çevre sektöründe çalışan mühendislik firmaları, enerji tasarrufu ve verimliliği konusunda danışmanlık hizmeti sunan firmalar, binaların enerji verimliliğini artırmak için çalışan mimarlık firmaları gibi işyerleri de enerji yöneticileri için iş olanakları sunmaktadır.

Enerji Yönetimi bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Enerji Yönetimi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Enerji Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Kto Karatay Üniversitesi Enerji Yönetimi (Burslu) 8+0 306.51507 368754
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Enerji Yönetimi 30+1 293.80745 452459
Kto Karatay Üniversitesi Enerji Yönetimi (%50 İndirimli) 22+0 250.92913 866201

2023 Enerji Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Enerji Yönetimi bölümü dersleri nelerdir?

Enerji Yönetimi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Enerji Yönetimi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Enerji Sektöründe Bilgisayar Uygulamaları
  • Makroekonomi
  • İşletme Matematiği
  • Sürdürülebilir Enerji ve Çevre Politikaları
  • Enerji Yatırımları Yönetimi
  • Enerji Üretim Teknolojileri
  • Enerji Jeopolitiği ve Türkiye
  • Enerji Yatırımları Yönetimi
  • Çevre Mevzuatı
  • Enerji Piyasaları ve Ticareti

Enerji Yönetimi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Enerji Yönetimi bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş