Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Süt Ve Ürünleri Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Süt Ve Ürünleri Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Süt ve Ürünleri Teknolojisi bölümü nedir, Süt ve Ürünleri Teknolojisi iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 898 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Süt ve Ürünleri Teknolojisi bölümü nedir?

Süt ve Ürünleri Teknolojisi Bölümü, sütün üretimi, işlenmesi, depolanması ve pazarlamasına yönelik teknik bilgi ve becerileri öğreten bir ön lisans programıdır. Bu bölümde öğrenciler süt ve süt ürünlerinin üretimi ve işlenmesi için gerekli olan makinelerin, ekipmanların, proseslerin, kalite kontrol ve yönetim tekniklerinin nasıl kullanılacağını öğrenirler. Ayrıca, süt ürünleri pazarlama, satış, reklamcılık, gıda güvenliği, hijyen ve çevre yönetimi gibi konularda da eğitim alırlar.

Süt ve Ürünleri Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Süt ve Ürünleri Teknolojisi mezunları, süt ürünleri üreten ve işleyen fabrikalarda, süt ürünleri pazarlama ve satışı yapan şirketlerde, gıda işleme tesislerinde, süt ürünleri kalite kontrol laboratuvarlarında, gıda güvenliği ve hijyen departmanlarında, üniversitelerde ve araştırma merkezlerinde iş bulabilirler. Ayrıca, süt ve süt ürünleri ihracatı yapan şirketlerde de çalışma imkanı bulunmaktadır.

Süt ve Ürünleri Teknolojisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Süt ve Ürünleri Teknolojisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Süt ve Ürünleri Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Süt ve Ürünleri Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Süt ve Ürünleri Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Süt ve Ürünleri Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Süt Mikrobiyolojisi
  • Süt Kimyası ve Fizikokimyası
  • Süt İşleme Teknolojisi
  • Süt Kalite Kontrolü
  • Süt Endüstrisi
  • Peynir Teknolojisi
  • Yoğurt Teknolojisi
  • Kaymak ve Krema Teknolojisi
  • Buzlu Ürünler Teknolojisi
  • Süt ve Süt Ürünleri Analizi

Süt ve Ürünleri Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Süt ve Ürünleri Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş