Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Su Ürünleri Mühendisliği bölümü nedir, Su Ürünleri Mühendisliği iş olanakları nelerdir, Su Ürünleri Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1027 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Su Ürünleri Mühendisliği bölümü nedir?

Su Ürünleri Mühendisliği, su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilir bir şekilde kullanımı, korunması ve yönetimi ile ilgili çalışmalar yürüten bir mühendislik dalıdır. Bu bölümde öğrenciler, su ürünleri yetiştiriciliği, su ürünleri işleme teknolojileri, su ürünleri hastalıkları, çevre ve habitat yönetimi, su ürünleri yetiştirme alanları tasarımı ve işletme yönetimi konularında eğitim alırlar.

Su Ürünleri Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Su Ürünleri Mühendisliği mezunları, özel sektörde veya kamu sektöründe iş bulabilirler. Özel sektörde, su ürünleri yetiştiriciliği yapan işletmelerde, su ürünleri işleme tesislerinde, su ürünleri ihracatçılarında, su ürünleri üreten gıda şirketlerinde çalışabilirler. Kamu sektöründe ise, Tarım ve Orman Bakanlığı, Su Ürünleri Kooperatifleri, Üniversiteler, Tarım İl Müdürlükleri, Denizcilik Müsteşarlığı, İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri gibi kurumlarda çalışma imkanı bulunmaktadır.

Su Ürünleri Mühendisliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Su Ürünleri Mühendisliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Su Ürünleri Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Su Ürünleri Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Su Ürünleri Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Su Ürünleri Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Su Ürünleri Biyolojisi ve Ekolojisi
  • Su Ürünleri Yetiştiriciliği
  • Su Ürünleri Hastalıkları ve Tedavisi
  • Su Ürünleri Besleme ve Yem Teknolojisi
  • Su Ürünleri İşleme ve Teknolojisi
  • Su Ürünleri Pazarlama ve Ticareti
  • Su Ürünleri Ekonomisi ve İşletme Yönetimi
  • Su Ürünleri Kaynaklarının Korunması
  • Su Ürünleri Su Kalitesi ve Kontrolü
  • Su Ürünleri Mekanizasyon ve Otomasyon

Su Ürünleri Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Su Ürünleri Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş