Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Beslenme Ve Diyetetik Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Beslenme Ve Diyetetik Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Beslenme ve Diyetetik bölümü nedir, Beslenme ve Diyetetik iş olanakları nelerdir, Beslenme ve Diyetetik mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 5308 0 2 yıl önce 2 yıl önce

Beslenme ve Diyetetik bölümü nedir?

Beslenme ve diyetetik, insan beslenmesi ve sağlığı üzerine odaklanan bir disiplindir. Bu disiplin, beslenmenin fizyolojik etkilerini, beslenme bozukluklarının tedavisini ve önlenmesini, sağlıklı beslenme planları oluşturmayı ve bunları uygulamayı öğretir. Beslenme ve diyetetik bölümünde öğrenciler, biyokimya, besinlerin sindirimi ve emilimi, beslenme fiziolojisi, gıda bilimi, beslenme değerlendirme, diyetetik uygulama ve beslenme destek hizmetleri gibi dersler alırlar. Bu programlar ayrıca sağlık, egzersiz ve beslenme, beslenme psikolojisi, beslenme eğitimi, toplum beslenmesi ve beslenme politikaları gibi ilgili konuları da kapsar.

Beslenme ve Diyetetik mezunu ne iş yapar?

Beslenme ve diyetetik mezunları, sağlık hizmetleri, sağlık eğitimi, yiyecek ve gıda endüstrisi, araştırma ve eğitim gibi birçok farklı alanda çalışabilirler. Örneğin: Sağlık kuruluşlarında beslenme danışmanı veya diyetisyen olarak çalışabilirler. Bu rolde, hastaların beslenme ihtiyaçlarını değerlendirebilir, uygun beslenme planları hazırlayabilir ve hastaları beslenme konusunda eğitebilirler. Yiyecek ve gıda endüstrisinde çalışabilirler. Bu rolde, gıda üreticilerine, restoranlara, catering şirketlerine ve diğer gıda hizmeti sağlayıcılarına beslenme danışmanlığı yapabilirler. Beslenme ve diyetetik araştırmalarında görev alabilirler. Bu rolde, beslenme, diyet ve sağlık konularında araştırmalar yapabilirler. Eğitim ve danışmanlık hizmetleri sağlayabilirler. Bu rolde, halka açık seminerler, konferanslar ve eğitim programları düzenleyebilirler.

Beslenme ve Diyetetik bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Beslenme ve Diyetetik bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Beslenme ve Diyetetik taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Bahçeşehir Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik (İngilizce) (Burslu) 9+0 447.94102 58426
Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik (İngilizce) (Burslu) 12+0 432.79130 72197
Bahçeşehir Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik (Burslu) 8+0 430.50606 74377
Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik 100+3 429.09560 75721
Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik (İngilizce) (Burslu) 9+0 426.81600 77949

2023 Beslenme ve Diyetetik taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Beslenme ve Diyetetik bölümü dersleri nelerdir?

Beslenme ve Diyetetik bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Beslenme ve Diyetetik bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Tıbbi Biyoloji Ve Genetik
  • Psikoloji Bilimi
  • Beslenme Biyokimyasi
  • Besin Kimyasi Ve Analizleri
  • Besin Kimyasi Ve Analizleri
  • Sporcu Beslenmesi
  • Ana-Çocuk Beslenmesi
  • Toplu Beslenme Sistemleri
  • Hastalıklarda Tıbbi Beslenme Tedavisi
  • Beslenme Sorunlari Ve Epidemiyoloji

Beslenme ve Diyetetik bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Beslenme ve Diyetetik bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Hacettepe Üniversitesi'nde Öğrenci Olmak | Beslenme ve Diyetetik Bölümü

Hacettepe Üniversitesi'nde Öğrenci Olmak | Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hacettepe Üniversitesi’de öğrenci olmak; Merve'nin detaylı anlatımı ile karşınızda. Ankara'da öğrenci olmak, Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü hakkında bilgilendirmeler, kariyer fırsatları, staj olanakları ve kampüs hayatı ile ilgili birçok bilgiyi videoyu izleyerek edinebilirsiniz.İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.