Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Biyosistem Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Biyosistem Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Biyosistem Mühendisliği bölümü nedir, Biyosistem Mühendisliği iş olanakları nelerdir, Biyosistem Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1304 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Biyosistem Mühendisliği bölümü nedir?

Biyosistem mühendisliği, biyolojik sistemlerin tasarımı, modelleme ve optimize edilmesi ile ilgili bir mühendislik disiplinidir. Bu disiplin, biyolojik sistemlerin analizi, modelleme, tasarımı, uygulanması ve optimizasyonunu içerir. Bu sistemler arasında bitkiler, hayvanlar, mikroorganizmalar ve ekosistemler yer alır. Biyosistem mühendisliği bölümü, biyoloji, tarım, kimya, fizik ve mühendislik prensiplerini içeren bir disiplindir. Bu disiplinde öğrenciler, biyolojik sistemlerin tasarımı, analizi, modelleme ve optimize edilmesi hakkında bilgi edinirler.

Biyosistem Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Biyosistem mühendisliği mezunları birçok farklı sektörde iş bulabilirler. Bunlar arasında tarım, gıda, çevre, enerji ve sağlık sektörleri yer alır. Mezunlar, bitki üretimi ve genetik, hayvan sağlığı, gıda işleme ve depolama, çevre koruma, biyoteknoloji ve enerji üretimi gibi birçok farklı alanda çalışabilirler. Ayrıca biyolojik sistemlerin tasarımı, modelleme ve optimize edilmesi konusunda uzman oldukları için, araştırma, üretim ve kalite kontrol gibi birçok farklı pozisyonda çalışabilirler. Mezunlar, kamu kurumları, özel sektör ve araştırma enstitüleri gibi birçok farklı alanda çalışabilirler.

Biyosistem Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Biyosistem Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Biyosistem Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Bursa Uludağ Üniversitesi Biyosistem Mühendisliği 50+2 284.70237 345611
Erciyes Üniversitesi Biyosistem Mühendisliği 30+1 265.23220 430942
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Biyosistem Mühendisliği 50+2 262.03000 447627
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Biyosistem Mühendisliği 30+1 258.66944 466491
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Biyosistem Mühendisliği 30+1 253.49043 498062

2023 Biyosistem Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Biyosistem Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Biyosistem Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Biyosistem Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Biyosistem Mühendisliğine Giriş
  • Sosyal Sorumluluk ve Gönüllülük
  • Mühendislik Matematiği
  • Toprak Bilimi ve Bitki Besleme
  • Sosyal Sorumluluk ve Gönüllülük
  • Hidrolik
  • Tarla Bitkileri
  • Diferansiyel Denklemler
  • Hayvan Yetiştirme
  • Bilgisayar Destekli Çizim

Biyosistem Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Biyosistem Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş