Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sosyoloji Bölümü Nedir? Sosyoloji İş Olanakları Nelerdir?

Sosyoloji Bölümü Nedir? Sosyoloji İş Olanakları Nelerdir?

Sosyoloji bölümü nedir, Sosyoloji iş olanakları nelerdir, Sosyoloji mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 628 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Sosyoloji bölümü nedir?

Sosyoloji, insan toplumlarını inceleyen sosyal bilimler disiplinidir. Sosyoloji bölümü, toplumsal yapıları, kültürleri, kurumları, sosyal değişimleri, eşitsizlikleri, çatışmaları ve toplumsal davranışları araştırmakta ve analiz etmektedir. Sosyoloji bölümü, genellikle sosyal bilimler, beşeri bilimler ve istatistiksel yöntemler konularını kapsayan çeşitli dersler içermektedir. Bu dersler, sosyal psikoloji, antropoloji, tarih, ekonomi, siyaset bilimi, felsefe ve iletişim gibi konuları da içerebilir.

Sosyoloji mezunu ne iş yapar?

Sosyoloji mezunları, kamu, özel veya sivil toplum kuruluşlarında çalışabilirler. Sosyologlar, sosyal araştırmalar yapabilir, toplumsal eşitsizlikleri inceleyebilir, politikaların etkilerini analiz edebilir ve sosyal değişimler hakkında tavsiyelerde bulunabilirler. Sosyologlar ayrıca, pazarlama, eğitim, sağlık ve insan kaynakları gibi farklı sektörlerde de çalışabilirler.

Sosyoloji bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Sosyoloji bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sosyoloji taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Sosyoloji bölümü dersleri nelerdir?

Sosyoloji bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Sosyoloji bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Sosyolojiye Giriş
  • Sosyolojik Düşünce ve Teoriler
  • Toplumsal Değişme
  • Toplumsal Yapı ve Katmanlar
  • Kültür ve Medya
  • Aile ve Toplumsal Cinsiyet
  • Ekonomi ve Toplum
  • Şehir Sosyolojisi
  • Sosyolojide Yöntem ve Teknikler
  • Sosyal Politika

Sosyoloji bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Sosyoloji bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş