Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Muhasebe Ve Denetim Bölümü Nedir? Muhasebe ve Denetim İş Olanakları Nelerdir?

Muhasebe Ve Denetim Bölümü Nedir? Muhasebe ve Denetim İş Olanakları Nelerdir?

Muhasebe ve Denetim bölümü nedir, Muhasebe ve Denetim iş olanakları nelerdir, Muhasebe ve Denetim mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 657 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Muhasebe ve Denetim bölümü nedir?

Muhasebe ve Denetim bölümü, finansal işlemleri kaydetmek, raporlamak ve analiz etmek için gerekli olan muhasebe bilgisini öğretir. Bu bölüm, finansal kayıtların tutulması, vergi hazırlığı, mali analiz, maliyet hesaplaması, bütçe yönetimi ve işletme danışmanlığı gibi konularda öğrencilere eğitim verir.

Muhasebe ve Denetim mezunu ne iş yapar?

Muhasebe ve Denetim bölümü mezunları, muhasebe, finans, danışmanlık, yönetim danışmanlığı, vergi danışmanlığı, denetim, finansal raporlama, bütçe yönetimi ve mali analiz gibi alanlarda çalışabilirler. İşletmeler, devlet kurumları, muhasebe firmaları, danışmanlık firmaları, denetim firmaları gibi birçok alanda istihdam edilebilirler. Ayrıca, kendi muhasebe veya danışmanlık firmalarını açarak da işletme sahibi olabilirler.

Muhasebe ve Denetim bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Muhasebe ve Denetim bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Muhasebe ve Denetim taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Muhasebe ve Denetim bölümü dersleri nelerdir?

Muhasebe ve Denetim bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Muhasebe ve Denetim bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Temel İşletme
  • İktisada Giriş
  • Muhasebe Temelleri
  • Maliyet Muhasebesi
  • Vergi Hukuku ve Uygulaması
  • Finansal Yönetim
  • Denetim ve Güvence Hizmetleri
  • Kurumsal Finansman
  • Stratejik Yönetim
  • Muhasebe ve Finansal Raporlama

Muhasebe ve Denetim bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Muhasebe ve Denetim bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş