Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tarih Öncesi Arkeolojisi bölümü nedir, Tarih Öncesi Arkeolojisi iş olanakları nelerdir, Tarih Öncesi Arkeolojisi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 520 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Tarih Öncesi Arkeolojisi bölümü nedir?

Tarih öncesi arkeolojisi, insanlık tarihinin yazılı kayıtların öncesinde kalan dönemlerdeki insan faaliyetlerini inceleyen ve bu dönemlere ait arkeolojik kalıntıları keşfetmek, kazı yapmak, incelemek ve yorumlamak üzerine odaklanan bir disiplindir.

Tarih Öncesi Arkeolojisi mezunu ne iş yapar?

Tarih öncesi arkeolojisi mezunları, müze ve ören yerleri gibi kültürel mirasın korunması ve sergilenmesi alanlarında çalışabilirler. Ayrıca akademik dünyada öğretim görevlisi veya araştırmacı olarak çalışabilirler. Kamu kurumları, özel sektör veya sivil toplum kuruluşları gibi birçok farklı kurumda arkeoloji ve kültürel miras alanında iş imkanları da bulunabilir. Arkeolojik kazılar, arkeolojik mirasın korunması, restorasyon çalışmaları gibi alanlarda çalışma fırsatları söz konusu olabilir.

Tarih Öncesi Arkeolojisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tarih Öncesi Arkeolojisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tarih Öncesi Arkeolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tarih Öncesi Arkeolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Tarih Öncesi Arkeolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tarih Öncesi Arkeolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Tarihöncesi Dönemler
  • Arkeolojik Kazı Yöntemleri
  • Arkeobotanik
  • Arkeozooloji
  • Antropoloji
  • Sanat Tarihi
  • Toplumsal Yapılar
  • Yerleşim Planlaması
  • Kültürlerarası Etkileşimler
  • Koruma ve Restorasyon

Tarih Öncesi Arkeolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tarih Öncesi Arkeolojisi bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş