Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Siyaset Bilimi Ve Kamu Yönetimi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Siyaset Bilimi Ve Kamu Yönetimi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü nedir, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 712 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü nedir?

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü, toplumların yönetimine ve siyasal süreçlerine odaklanan bir sosyal bilimler dalıdır. Bu bölümde öğrenciler, hükümetlerin, uluslararası örgütlerin, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin işleyişlerini ve karar alma süreçlerini anlamak için analitik, eleştirel düşünme ve iletişim becerilerini geliştirirler. Kamu yönetimi, kamu sektöründe hizmetlerin yürütülmesi için organizasyon, yönetim ve liderlik becerilerini içeren bir alt dalıdır.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu ne iş yapar?

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunları birçok sektörde iş bulabilirler. Özellikle, kamu sektörü, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, uluslararası örgütler, siyasi partiler, araştırma kuruluşları ve medya gibi çeşitli alanlarda istihdam edilebilirler. İş olanakları arasında kamu yöneticisi, siyasi analist, uluslararası ilişkiler uzmanı, politika araştırmacısı, kamu diplomasisi uzmanı, sivil toplum lideri, medya yorumcusu ve danışmanlık yer alabilir.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü dersleri nelerdir?

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Devlet ve Toplum
  • Çağdaş Siyasal Teoriler
  • Siyasi Düşünceler Tarihi
  • Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi
  • Siyasal Sistemler ve Yönetim Biçimleri
  • Siyasi Partiler ve Siyasi Rejimler
  • Yönetim Bilimine Giriş
  • Kamu Maliyesi ve Bütçe Politikaları
  • Kalkınma, Demokratikleşme ve İnsan Hakları
  • Politik İletişim ve Propaganda

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş