Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sinema Ve Televizyon Bölümü Nedir? Sinema ve Televizyon İş Olanakları Nelerdir?

Sinema Ve Televizyon Bölümü Nedir? Sinema ve Televizyon İş Olanakları Nelerdir?

Sinema ve Televizyon bölümü nedir, Sinema ve Televizyon iş olanakları nelerdir, Sinema ve Televizyon mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 826 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Sinema ve Televizyon bölümü nedir?

Sinema ve Televizyon bölümü, öğrencilere sinema, televizyon, reklam, belgesel ve diğer video prodüksiyonu türleri ile ilgili bir dizi teknik, yaratıcı ve pratik beceri sağlayan bir lisans programıdır. Bu program, öğrencilere kamera, ses, aydınlatma, post prodüksiyon, senaryo yazma, yönetmenlik, prodüksiyon yönetimi ve diğer ilgili konularda bilgi ve beceriler kazandırmayı amaçlamaktadır.

Sinema ve Televizyon mezunu ne iş yapar?

Sinema ve Televizyon bölümünden mezun olanlar, televizyon, sinema, reklam, belgesel ve diğer video prodüksiyonu alanlarında çeşitli iş olanaklarına sahip olabilirler. Bu işler arasında yönetmen, senarist, kurgu editörü, kamera operatörü, ses mühendisi, ışık teknisyeni, prodüksiyon yöneticisi, yapım asistanı ve diğerleri yer alabilir. Ayrıca, televizyon kanalları, prodüksiyon şirketleri, reklam ajansları, film stüdyoları ve diğer medya kuruluşları da mezunlar için iş imkanları sunabilir.

Sinema ve Televizyon bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Sinema ve Televizyon bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sinema ve Televizyon taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Sinema ve Televizyon bölümü dersleri nelerdir?

Sinema ve Televizyon bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Sinema ve Televizyon bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Görsel Anlatım Teknikleri
  • Senaryo Yazarlığı
  • Film Tarihi ve Eleştirisi
  • Yönetmenlik
  • Kurgu ve Montaj
  • Ses Tasarımı
  • Sinema ve Televizyon Prodüksiyonu
  • Aydınlatma Tasarımı
  • Görsel Efektler
  • Senaryo Uyarlaması

Sinema ve Televizyon bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Sinema ve Televizyon bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş