Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Endüstriyel Hammaddeler İşleme Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Endüstriyel Hammaddeler İşleme Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Endüstriyel Hammaddeler İşleme Teknolojisi bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 712 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Endüstriyel Hammaddeler İşleme Teknolojisi bölümü nedir?

Endüstriyel Hammaddeler İşleme Teknolojisi bölümü, doğal kaynaklar gibi çeşitli hammaddelerin işlenmesi için kullanılan endüstriyel süreçleri öğretir. Bu bölümde öğrenciler, hammaddelerin fiziksel, kimyasal ve mekanik özelliklerini anlamak ve hammaddelerin endüstriyel uygulamaları için uygun hale getirilmesi için kullanılan teknolojileri öğrenirler. Endüstriyel Hammaddeler İşleme Teknolojisi bölümünde öğrenciler, birçok endüstriyel süreç hakkında bilgi edinirler. Bunlar arasında, metal işleme, maden işleme, malzeme işleme, plastik işleme, kauçuk işleme, polimer işleme, cam işleme ve daha birçok alan yer alır. Öğrenciler, hammaddelerin işlenmesi için kullanılan farklı teknolojileri öğrenirler, bunlar arasında, öğütme, ezme, öğütme, presleme, döküm, kalıplama, kesme, bükme, kaynak, boyama ve kaplama gibi teknolojiler yer alır.

Endüstriyel Hammaddeler İşleme Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Endüstriyel Hammaddeler İşleme Teknolojisi bölümü mezunları, birçok farklı endüstriyel sektörde çalışabilirler. Mezunlar, örneğin madencilik, petrol ve gaz, metal işleme, inşaat malzemeleri, otomotiv, havacılık, savunma, plastik ve kauçuk işleme, cam ve seramik işleme, enerji üretimi, gıda işleme ve daha birçok sektörde çalışabilirler.

Endüstriyel Hammaddeler İşleme Teknolojisi bölümünde en iyi 2 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Endüstriyel Hammaddeler İşleme Teknolojisi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Endüstriyel Hammaddeler İşleme Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Başkent Üniversitesi Endüstriyel Hammaddeler İşleme Teknolojisi (Burslu) 6+0 258.67118 1361357
Başkent Üniversitesi Endüstriyel Hammaddeler İşleme Teknolojisi (%50 İndirimli) 9+0 210.09239 2406364

2023 Endüstriyel Hammaddeler İşleme Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Endüstriyel Hammaddeler İşleme Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Endüstriyel Hammaddeler İşleme Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Endüstriyel Hammaddeler İşleme Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • İleri İmalat Yöntemleri
  • Termodinamik
  • Sayısal Elektronik
  • Elektromekanik Kontrol ve PLC
  • Polimer Malzemeler
  • Motor Teknolojisi
  • Bilgisayar Destekli Çizim
  • Sistem Analizi ve Tasarımı
  • Ölçme ve Kontrol
  • Nanomalzemeler

Endüstriyel Hammaddeler İşleme Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Endüstriyel Hammaddeler İşleme Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş