Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Raylı Sistemler Makinistliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Raylı Sistemler Makinistliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Raylı Sistemler Makinistliği bölümü nedir, Raylı Sistemler Makinistliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1068 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Raylı Sistemler Makinistliği bölümü nedir?

Raylı sistemler makinistliği bölümü, tren, tramvay veya metro gibi raylı taşıma araçlarının sürücülerinin yetiştirildiği bir bölümdür. Bu bölümde öğrenciler, raylı sistem araçlarının güvenli bir şekilde kullanımı için gerekli olan sürüş teknikleri, işletme kuralları, araç bakımı ve onarımı, acil durum yönetimi ve yolcu hizmetleri hakkında eğitim alırlar.

Raylı Sistemler Makinistliği mezunu ne iş yapar?

Raylı sistemler makinistliği mezunları, raylı sistem işletmeciliği şirketlerinde, belediyelerde veya özel sektörde raylı sistem araçlarının sürücüsü olarak çalışabilirler. Bunun yanı sıra, bu bölüm mezunları raylı sistem araçlarının bakım ve onarımı gibi işlerde de çalışabilirler. Ayrıca, raylı sistemler makinistliği bölümü mezunları, ilgili kurumlarda eğitmen olarak veya danışmanlık hizmetleri vererek de iş bulabilirler.

Raylı Sistemler Makinistliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Raylı Sistemler Makinistliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Raylı Sistemler Makinistliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Raylı Sistemler Makinistliği bölümü dersleri nelerdir?

Raylı Sistemler Makinistliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Raylı Sistemler Makinistliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Lokomotiflerin yapısı ve çalışma prensipleri
  • Trenlerin teknik özellikleri ve farklı tipleri
  • Kontrol sistemleri ve mekanizmaları
  • Bakım ve onarım teknikleri
  • Tren hareketlerinin kontrolü ve güvenliği
  • Sinyalizasyon ve tren trafiği yönetimi
  • Görev talimatları ve emniyet prosedürleri
  • Makine mühendisliği temel prensipleri
  • Enerji sistemleri ve işletme teknikleri
  • Çalışanların sağlık ve güvenliği

Raylı Sistemler Makinistliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Raylı Sistemler Makinistliği bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş