Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sigortacılık Bölümü Nedir? Sigortacılık İş Olanakları Nelerdir?

Sigortacılık Bölümü Nedir? Sigortacılık İş Olanakları Nelerdir?

Sigortacılık bölümü nedir, Sigortacılık iş olanakları nelerdir, Sigortacılık mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 441 0 9 ay önce 9 ay önce

Sigortacılık bölümü nedir?

Sigortacılık bölümü, sigorta işlemlerinin nasıl yapıldığını, sigorta şirketlerinin nasıl işlediğini, risk analizi ve sigorta sektöründe kullanılan finansal araçların nasıl yönetildiğini öğreten bir bölümdür. Sigortacılık bölümü öğrencileri, özellikle sağlık sigortası, araç sigortası, yangın sigortası ve hukuksal sigortalar gibi farklı sigorta türlerini öğrenirler.

Sigortacılık mezunu ne iş yapar?

Sigortacılık bölümü mezunları sigorta şirketlerinde, bankalarda, finansal danışmanlık şirketlerinde, sigorta brokerlerinde ve kamu kurumlarında çalışabilirler. Mezunlar ayrıca sigorta poliçelerini yazabilir, sigorta taleplerini yönetebilir ve sigorta şirketlerinin genel işleyişini yönetebilirler. Ayrıca risk yönetimi ve finansal analiz yapabilirler.

Sigortacılık bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Sigortacılık bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sigortacılık taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Sigortacılık bölümü dersleri nelerdir?

Sigortacılık bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Sigortacılık bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Temel Ekonomi
  • Temel Matematik
  • Hukuk
  • Genel İşletme
  • Sigortacılık İşletmeleri
  • Sigorta Hukuku
  • Uygulamalı İstatistik
  • Sosyal Güvenlik ve Emeklilik Sistemi
  • Risk Yönetimi
  • Yönetim Bilişim Sistemleri

Sigortacılık bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Sigortacılık bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.