Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, Endüstriyel Tasarım Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 706 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümü nedir?

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği, tasarım sürecinin her aşamasını kapsayan, ürünlerin estetik, fonksiyonel ve üretilebilir özelliklerini optimize etmeyi amaçlayan bir mühendislik disiplinidir. Bu disiplin, ürünlerin şekli, boyutu, malzeme seçimi, üretim yöntemleri ve diğer faktörlerin yanı sıra, kullanıcı deneyimini de göz önünde bulundurarak, ürünlerin tasarımını ve geliştirilmesini sağlar.Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde öğrenciler, teknik becerilerini, malzeme bilgisini, işlevsel tasarımı ve estetik yönden tasarımı bir araya getirerek, ürünlerin tasarımını geliştirme sürecine dahil olurlar. Öğrenciler ayrıca, ürünlerin üretiminde kullanılan teknolojileri, üretim maliyetlerini, pazarlama stratejilerini ve satış sonrası hizmetleri de öğrenirler.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümü mezunları, pek çok sektörde iş imkanı bulabilirler. Örneğin, otomotiv, beyaz eşya, mobilya, oyuncak, medikal cihazlar ve daha birçok sektörde çalışabilirler. Mezunlar, ürünlerin tasarımından üretimine kadar her aşamada, tasarımın mühendislik yönünü yöneten, teknik bilgiye sahip profesyonellerdir.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda aşağıda bulunan 2023 Endüstriyel Tasarım Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2023 Endüstriyel Tasarım Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Akışkanlar Mekaniği
  • Makine Elemanları
  • Endüstriyel Metal Kalıp Tasarımı
  • Fabrika Organizasyonu
  • Bilgisayar Destekli Çizim
  • Bilgisayar Destekli Modelleme
  • Bilgisayar Programlama
  • Vitrin-Reklam Tasarımı
  • Mücevherat Tasarımı
  • Mobilya Tasarımı

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Marmara Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Tanıtımı

Ceren, Marmara Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümü hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulundu.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş