Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Yapay Zeka Mühendisliği bölümü nedir, Yapay Zeka Mühendisliği iş olanakları nelerdir, Yapay Zeka Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 826 Güncelleme: 9 ay önce 9 ay önce

Yapay Zeka Mühendisliği bölümü nedir?

Yapay Zeka Mühendisliği bölümü, yapay zeka teknolojileri konusunda uzmanlaşmış mühendisler yetiştirmeyi amaçlayan bir lisans programıdır. Bu bölümde öğrenciler, yapay zeka algoritmaları, makine öğrenmesi, veri madenciliği ve nesne tanıma gibi konuları öğrenirler. Ayrıca, yapay zeka uygulamaları için programlama dilleri ve veri tabanı yönetimi gibi teknik beceriler de öğretilir.

Yapay Zeka Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Yapay Zeka Mühendisliği bölümünden mezun olanlar, birçok sektörde iş imkanına sahiptirler. Yapay zeka teknolojilerinin hızla yayıldığı finans, sağlık, otomotiv, enerji, perakende, savunma sanayi, medya ve eğitim gibi sektörlerde iş bulabilirler. Bu sektörlerde yapay zeka tabanlı ürünlerin geliştirilmesi, veri analizi, makine öğrenmesi modelinin tasarımı ve işletilmesi gibi görevleri üstlenebilirler. Ayrıca, yapay zeka danışmanı olarak da çalışabilirler.

Yapay Zeka Mühendisliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Yapay Zeka Mühendisliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yapay Zeka Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Yapay Zeka Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Yapay Zeka Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Yapay Zeka Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Veri Madenciliği
  • Yapay Sinir Ağları
  • Doğal Dil İşleme
  • Robotik Sistemleri Tasarımı
  • Büyük Veri Yönetimi
  • Bilgisayarlı Görü ve İşleme
  • Yapay Zeka Mühendisliği Uygulamaları
  • Bilgisayar Grafikleri ve Animasyon
  • Makine Öğrenmesi
  • Optimizasyon ve Karar Verme

Yapay Zeka Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Yapay Zeka Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

YTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümünde Okumak

Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliğini Elis'in renkli anlatımlarıyla izleyin. YKS Tercihiniz için sizlere çok yararlı bu tanıtımı mutlaka kaydedin!

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş