Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Bilgi Ve Belge Yönetimi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bilgi Ve Belge Yönetimi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü nedir, Bilgi ve Belge Yönetimi iş olanakları nelerdir, Bilgi ve Belge Yönetimi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 899 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü nedir?

Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü, kurumların bilgi kaynaklarını yönetmelerine yardımcı olan bir lisans programıdır. Bu programda öğrenciler, bilgi yönetimi, arşivcilik, belge yönetimi, kütüphanecilik, bilgi teknolojileri ve bilgi hizmetleri gibi konular hakkında eğitim alırlar. Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü mezunları, özellikle kurumsal ve kamu sektöründe, bilgi yönetimi, arşivcilik, belge yönetimi, kütüphanecilik ve bilgi teknolojileri gibi konularda uzmanlık gerektiren pozisyonlarda çalışabilirler. Bunlar arasında bilgi yöneticisi, arşiv uzmanı, belge yöneticisi, kütüphaneci, bilgi hizmetleri yöneticisi, bilgi teknolojileri uzmanı, veri yöneticisi, veri analisti gibi görevler yer alır.

Bilgi ve Belge Yönetimi mezunu ne iş yapar?

İş olanakları arasında devlet kurumları, özel sektör firmaları, üniversiteler, kütüphaneler, arşivler, araştırma merkezleri ve sivil toplum kuruluşları yer alır. Ayrıca, mezunlar, bilgi yönetimi ve belge yönetimi alanlarında yüksek lisans yaparak akademik kariyerlerine devam edebilirler.

Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Bilgi ve Belge Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi 70+2 314.98024 321045
İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi (Burslu) 3+0 309.66151 350362
Ankara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi 50+2 305.38729 375563
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi 80+2 301.55508 399692
Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi 60+2 299.18716 415439

2023 Bilgi ve Belge Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü dersleri nelerdir?

Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Belge Yönetimi
  • Belge-Bilgi Merkezleri
  • Kütüphanecilikte Bilgi Hizmetleri
  • Örgütsel Davranış
  • Veritabanı Yönetim Sistemlerine Giriş
  • Kataloglama
  • Raporlama ve Bilimsel Yazım Teknikleri
  • Cumhuriyet Dönemi Devlet Teşkilatı
  • Müze Yönetimi
  • Topluma Hizmet Uygulamaları

Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş