Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Ev İdaresi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Ev İdaresi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Ev İdaresi bölümü nedir, Ev İdaresi iş olanakları nelerdir, Ev İdaresi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1222 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Ev İdaresi bölümü nedir?

Ev İdaresi bölümü, ev yönetimi, aile yönetimi, tüketici bilimleri veya ev ekonomisi gibi farklı isimler altında geçen bir bölümdür. Bu bölümde, ev yaşamının her yönü ile ilgili bilgiler verilir. Ev İdaresi bölümü öğrencileri, evin bütçesini yönetmek, sağlıklı beslenme, ev temizliği, çocuk bakımı ve psikolojisi, ev dekorasyonu, giyim ve tekstil gibi konular hakkında eğitim alırlar.

Ev İdaresi mezunu ne iş yapar?

Ev İdaresi mezunları, özellikle ev yönetimi, aile danışmanlığı, hizmet sektörü, oteller ve tatil köyleri, okul yemekhaneleri, ev tekstili üreticileri gibi alanlarda çalışma imkanına sahiptirler. Ayrıca ev temizlik ürünleri, mutfak aletleri, ev tekstili gibi ev ürünleri üreten firmalarda da iş bulabilirler. Kendi işlerini kurma imkanları da mevcuttur.

Ev İdaresi bölümünde en iyi üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Ev İdaresi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Ev İdaresi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Anadolu Üniversitesi Ev İdaresi (Açıköğretim) (Açıköğretim) (Açıköğretim) 1000+25 248.81599 1534486

2023 Ev İdaresi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Ev İdaresi bölümü dersleri nelerdir?

Ev İdaresi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Ev İdaresi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Davranış Bilimlerine Giriş
  • Çocuk ve Ergen Bakımı
  • Temel İlk Yardım Bilgisi
  • Ev Teknolojisi
  • Aile içi Uyumlu Etkileşim
  • Toplumsal Yaşamda Aile
  • Aile Ekonomisi
  • Tüketim Bilinci ve Bilinçli Tüketici
  • Aile Sağlığı
  • Sağlıklı Yaşam

Ev İdaresi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Ev İdaresi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş