Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Boya Teknolojisi Bölümü Nedir? Boya Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

Boya Teknolojisi Bölümü Nedir? Boya Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

Boya Teknolojisi bölümü nedir, Boya Teknolojisi iş olanakları nelerdir, Boya Teknolojisi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 727 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Boya Teknolojisi bölümü nedir?

Boya teknolojisi, malzemelerin yüzeylerine uygulandığı boya, kaplama ve verniklerin üretim, uygulama ve kalite kontrol süreçlerinin incelendiği bir mühendislik dalıdır. Boya teknolojisi bölümünde öğrenciler, malzemelerin kimyasal yapısı, yüzey hazırlığı, uygulama yöntemleri, kuruma, sertleşme, aşınma direnci, çizilme direnci ve UV dayanımı gibi konularda bilgi sahibi olurlar.

Boya Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Boya teknolojisi bölümü mezunları, otomotiv, mobilya, gemi, inşaat, havacılık, boya, kaplama ve vernik sektörlerinde iş olanakları bulabilirler. Bazı iş pozisyonları şunlardır; Boya teknolojisi mühendisi, Kalite kontrol mühendisi, Araştırma ve geliştirme mühendisi, Üretim mühendisi, Ürün yöneticisi, Satış mühendisi, Uygulama mühendisi ve Teknik destek mühendisi olarak çalışabilirler.

Boya Teknolojisi bölümünde en iyi üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Boya Teknolojisi bölümünde en iyi üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Boya Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Kocaeli Üniversitesi Boya Teknolojisi 30+1 237.86302 1749910

2023 Boya Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Boya Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Boya Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Boya Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Boya Hammadde Bilgisi
  • Enstrümantal Analiz
  • Anorganik Kimya
  • Fizikokimya
  • Kimya Laboratuvarı
  • Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı
  • Kimyasal Maddelerde Etiketleme
  • Polimer Kimya
  • Teknik Resim
  • Renk Bilgisi

Boya Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Boya Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş