Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Genetik Ve Biyomühendislik Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Genetik Ve Biyomühendislik Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Genetik ve Biyomühendislik bölümü nedir, Genetik ve Biyomühendislik iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1204 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Genetik ve Biyomühendislik bölümü nedir?

Genetik ve Biyomühendislik bölümü, biyoloji, genetik, biyomühendislik, biyoteknoloji ve ilgili alanlarda temel eğitim veren bir lisans programıdır. Bu bölümde öğrenciler, canlıların genetik yapısını, fonksiyonlarını ve biyolojik sistemlerin mühendislik prensiplerini anlamak için matematik, fizik ve kimya gibi bilimsel disiplinlerin temellerini öğrenirler. Ayrıca biyoteknoloji, biyomedikal mühendislik ve diğer ilgili endüstrilerde kullanılan biyolojik sistemlerin tasarımı, analizi ve optimizasyonu gibi konulara odaklanırlar.

Genetik ve Biyomühendislik mezunu ne iş yapar?

Genetik ve Biyomühendislik mezunları, biyoteknoloji, biyomedikal mühendislik, gıda teknolojisi, ilaç endüstrisi, tarım, çevre ve enerji sektörlerinde çalışma fırsatlarına sahiptir. Ayrıca araştırma ve geliştirme laboratuvarlarında, üniversitelerde, kamu kurumlarında ve özel sektörde çalışabilirler. Mezunlar, biyomühendis, biyoteknolog, araştırmacı, danışman ve yönetici gibi mesleklerde çalışabilirler.

Genetik ve Biyomühendislik bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Genetik ve Biyomühendislik bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Genetik ve Biyomühendislik taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik (İngilizce) (Burslu) 11+0 474.48588 36103
İzmir Ekonomi Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik (İngilizce) (Burslu) 6+0 457.98635 49678
İstanbul Bilgi Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik (İngilizce) (Burslu) 10+0 447.94655 58419
İstanbul Okan Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik (İngilizce) (Burslu) 3+0 438.20569 67202
Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik (İngilizce) (%50 İndirimli) 65+0 360.47419 158381

2023 Genetik ve Biyomühendislik taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Genetik ve Biyomühendislik bölümü dersleri nelerdir?

Genetik ve Biyomühendislik bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Genetik ve Biyomühendislik bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Biyokimya
  • Genetik
  • Moleküler Biyoloji
  • Biyomühendislik
  • Hücre Biyolojisi
  • Biyoteknoloji
  • Biyomateryaller
  • Biyoinformatik
  • Sistem Biyolojisi
  • Nörobilim

Genetik ve Biyomühendislik bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Genetik ve Biyomühendislik bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş