Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Fidan Yetiştiriciliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Fidan Yetiştiriciliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Fidan Yetiştiriciliği bölümü nedir, Fidan Yetiştiriciliği iş olanakları nelerdir, Fidan Yetiştiriciliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1051 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Fidan Yetiştiriciliği bölümü nedir?

Fidan Yetiştiriciliği bölümü, bitki üretimi ve bitki genetiği üzerine odaklanmış bir lisans programıdır. Bu bölümde öğrencilere, tohumlama, çimlendirme, fidan üretimi, bitki hastalıkları, bitki besleme, toprak işleme, bitki koruma ve bitki genetiği gibi konuları öğretir. Ayrıca, öğrencilere yetiştirme teknikleri, bitki hastalıkları ve zararlılarıyla mücadele, ürün değerlendirme ve satışı, bitki üretimi ve pazarlaması gibi konularda da eğitim verilir.

Fidan Yetiştiriciliği mezunu ne iş yapar?

Fidan Yetiştiriciliği bölümü mezunları, özel ve kamu sektöründe birçok iş fırsatına sahiptirler. Özellikle, tarım, ormancılık, peyzaj, bahçecilik, çevre, gıda, ilaç ve kimya endüstrisi gibi alanlarda iş imkanları mevcuttur. Mezunlar, bitki yetiştirme, toprak işleme, bitki koruma, fidan üretimi ve bitki genetiği gibi konularda uzmanlıklarını kullanarak birçok farklı pozisyonda çalışabilirler. İş olanakları arasında, tarım danışmanlığı, ürün yönetimi, bahçe düzenleme, ormancılık, tohumculuk, çiftlik yönetimi, peyzaj mimarlığı, bitki koruma uzmanlığı, satış temsilciliği, ürün müdürü, ürün pazarlama yöneticisi, bitki genetiği uzmanlığı, toprak analizi ve düzenleme gibi pozisyonlar bulunmaktadır. Ayrıca, üniversitelerde, araştırma kurumlarında veya özel şirketlerde araştırmacı olarak çalışma fırsatları da mevcuttur.

Fidan Yetiştiriciliği bölümünde en iyi 4 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Fidan Yetiştiriciliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Fidan Yetiştiriciliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Fidan Yetiştiriciliği 25+1 242.14181 1662811
Mersin Üniversitesi Fidan Yetiştiriciliği 35+1 241.45886 1676167
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fidan Yetiştiriciliği 20+1 234.08422 1830198
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fidan Yetiştiriciliği (KKTC Uyruklu) 1+0 0 0

2023 Fidan Yetiştiriciliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Fidan Yetiştiriciliği bölümü dersleri nelerdir?

Fidan Yetiştiriciliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Fidan Yetiştiriciliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Fidan Yetiştiriciliği
  • Bahçe Bitkileri Yetiştiriciliği
  • Tarla Bitkileri Yetiştiriciliği
  • Tohumculuk
  • Hastalık ve Zararlılarla Mücadele
  • Meyvecilik
  • Ornamental Bitkiler Yetiştiriciliği
  • Biyoteknoloji
  • Botanik
  • Tarım İşletmeciliği

Fidan Yetiştiriciliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Fidan Yetiştiriciliği bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş