Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sahne Işık Ve Ses Teknolojileri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Sahne Işık Ve Ses Teknolojileri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Sahne Işık ve Ses Teknolojileri bölümü nedir, Sahne Işık ve Ses Teknolojileri iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 844 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Sahne Işık ve Ses Teknolojileri bölümü nedir?

Sahne Işık ve Ses Teknolojileri bölümü, sahne performanslarının ışıklandırması, seslendirilmesi ve teknik ekipmanlarının yönetimi konusunda eğitim veren bir lisans programıdır. Bu bölümde öğrenciler, tiyatro, konserler, TV programları, film setleri, fuarlar ve diğer etkinliklerde kullanılan teknik ekipmanların kurulumu, kullanımı ve bakımı gibi konularda eğitim alırlar.

Sahne Işık ve Ses Teknolojileri mezunu ne iş yapar?

Sahne Işık ve Ses Teknolojileri bölümü mezunları, çeşitli alanlarda iş imkanları bulabilirler. Özellikle tiyatro, sinema, televizyon, müzik, fuar ve organizasyon şirketlerinde, konser ve gösteri salonlarında, stüdyolarda, meydanlarda ve diğer etkinlik alanlarında iş bulma şansları yüksektir. Işık ve ses teknisyenleri, ses mühendisleri, ışık tasarımcıları, sahne teknisyenleri, teknik müdürler ve prodüksiyon yöneticileri olarak çalışabilirler. Ayrıca, kendi işlerini açarak da hizmet verebilirler.

Sahne Işık ve Ses Teknolojileri bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Sahne Işık ve Ses Teknolojileri bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sahne Işık ve Ses Teknolojileri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Sahne Işık ve Ses Teknolojileri bölümü dersleri nelerdir?

Sahne Işık ve Ses Teknolojileri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Sahne Işık ve Ses Teknolojileri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Görüntü Yönetimi
  • Ses Kaydı ve Miksajı
  • Işık Teknolojisi
  • Prodüksiyon Tasarımı
  • Görsel Efektler
  • Ses ve Müzik Teknolojisi
  • Gösteri Sanatları Tarihi
  • Sahne Teknikleri
  • Gösteri Etkinlikleri Yönetimi
  • Sahne Mekaniği ve Dekor Tasarımı

Sahne Işık ve Ses Teknolojileri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Sahne Işık ve Ses Teknolojileri bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş