Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Moleküler Biyoloji Ve Genetik Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Moleküler Biyoloji Ve Genetik Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü nedir, Moleküler Biyoloji ve Genetik iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 814 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü nedir?

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü, canlı organizmaların genetik yapısını ve bu yapıların nasıl işlev gördüğünü araştıran bir disiplindir. Bu bölümde, biyolojinin temel prensipleri, genetik kodlama, gen düzenleme, protein yapı ve işlevi gibi konular ele alınır. Moleküler biyoloji ve genetik, biyoteknoloji, ilaç geliştirme, tarım ve hayvancılık sektörleri gibi birçok endüstride kullanılan teknikleri içermektedir.

Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunu ne iş yapar?

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezun olanlar, biyoteknoloji şirketleri, ilaç firmaları, gıda endüstrisi, tarım ve hayvancılık sektörü gibi alanlarda çalışabilirler. Araştırma ve geliştirme, ürün geliştirme, kalite kontrol, tıbbi laboratuvar teknisyeni, akademik araştırmacı gibi pozisyonlarda iş bulabilirler. Bunun yanı sıra, biyoteknoloji, genetik mühendisliği ve ilaç geliştirme gibi konulara odaklanan araştırma enstitüleri ve akademik kurumlar da iş imkanları sağlamaktadır.

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Moleküler Biyoloji ve Genetik taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü dersleri nelerdir?

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Moleküler Biyoloji ve Genetik Temelleri
  • Hücre Biyolojisi
  • Genetik Analiz ve Manipülasyon
  • Biyoteknolojik Uygulamalar
  • Metabolizma ve İlaç Tasarımı
  • Nörobilim
  • Biyokimya
  • Çevre ve Evrimsel Biyoloji
  • Kanser Biyolojisi
  • Biyoinformatik

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş