Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Çevre Sağlığı Bölümü Nedir? Çevre Sağlığı İş Olanakları Nelerdir?

Çevre Sağlığı Bölümü Nedir? Çevre Sağlığı İş Olanakları Nelerdir?

Çevre Sağlığı bölümü nedir, Çevre Sağlığı iş olanakları nelerdir, Çevre Sağlığı mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 905 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Çevre Sağlığı bölümü nedir?

Çevre Sağlığı bölümü, insan sağlığını çevresel faktörlerden kaynaklanan zararlı etkilerden korumak için çalışan bir bölümdür. Bu bölüm, çevresel faktörlerin neden olduğu hastalıkları ve sağlık sorunlarını önlemek, tanımlamak ve kontrol altına almak için araştırmalar yürütmektedir. Çevre Sağlığı bölümü, çevresel faktörlerin insan sağlığı üzerindeki etkilerini araştıran disiplinlerin birleşimidir. Bu faktörler arasında hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, gürültü, radyasyon ve kimyasal maddeler yer almaktadır. Bölümde öğrenciler, çevresel faktörlerin sağlık üzerindeki etkilerini değerlendirmek, çevre sağlığı sorunlarını belirlemek, riskleri değerlendirmek ve kontrol etmek için gerekli bilgi ve becerileri kazanırlar.

Çevre Sağlığı mezunu ne iş yapar?

Çevre Sağlığı bölümü mezunları, kamu sağlığı kurumları, çevre danışmanlık firmaları, sivil toplum örgütleri, endüstriyel kuruluşlar ve üniversitelerde çalışma imkanları bulabilirler.

Çevre Sağlığı bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Çevre Sağlığı bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Çevre Sağlığı taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Üsküdar Üniversitesi Çevre Sağlığı (Burslu) 9+0 335.33196 487872
Üsküdar Üniversitesi Çevre Sağlığı (İÖ) (Burslu) 6+0 334.30677 495051
Bingöl Üniversitesi Çevre Sağlığı 30+1 326.63921 551951
İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Çevre Sağlığı (Burslu) 6+0 319.17326 613523
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Çevre Sağlığı 60+2 318.54879 618943

2023 Çevre Sağlığı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Çevre Sağlığı bölümü dersleri nelerdir?

Çevre Sağlığı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Çevre Sağlığı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

 • Genel Kimya
 • Çevre Felsefesi ve Etiği
 • Gıda Hijyeni ve Kontrolu
 • Katı Atıklar
 • Klimatoloji
 • "
 • Atık Su Arıtımı
 • "
 • Konut ve İşyeri Sağlığı
 • Çevre Biyolojisi
 • Toprak Bilimi
 • Biyoteknoloji

Çevre Sağlığı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Çevre Sağlığı bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş