Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü nedir, Özel Eğitim Öğretmenliği iş olanakları nelerdir, Özel Eğitim Öğretmenliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 792 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü nedir?

Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü, farklı öğrenme ihtiyaçları olan öğrencilere eğitim vermek için gerekli bilgi ve becerileri öğreten bir bölümdür. Bu bölümde öğrencilere, zihinsel engelli, işitme engelli, görme engelli, öğrenme güçlüğü çeken ve diğer özel gereksinimli öğrencilere uygun öğretim teknikleri ve öğrenme materyalleri hazırlama konusunda eğitim verilir.

Özel Eğitim Öğretmenliği mezunu ne iş yapar?

Özel eğitim öğretmenleri, özel gereksinimli öğrencilerin eğitimlerini planlamak, uygulamak ve değerlendirmek için öğretim materyalleri ve teknikleri hazırlarlar. Ayrıca, özel eğitim öğretmenleri, öğrencilerin öğrenme güçlüklerini belirleyerek, özel eğitim programları oluştururlar. Bu programlar, öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak ve gelişimlerini sağlamak için tasarlanmıştır.

Özel Eğitim Öğretmenliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Özel Eğitim Öğretmenliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Özel Eğitim Öğretmenliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir?

Özel Eğitim Öğretmenliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Engelli Bireylerin Gelişimi ve Öğrenmesi
  • Özel Eğitimde Tanılama ve Değerlendirme
  • Özel Eğitimde Öğretim Yöntemleri ve Teknikleri
  • Özel Eğitimde Yeni Yaklaşımlar
  • Okul Öncesi Özel Eğitim
  • İşitme Engelli Bireylerin Eğitimi
  • Görme Engelli Bireylerin Eğitimi
  • Zihinsel Engelli Bireylerin Eğitimi
  • Özel Gereksinimli Bireylerin Eğitimi
  • Özel Eğitim ve İnternet Teknolojileri

Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş