Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sağlık Yönetimi Bölümü Nedir? Sağlık Yönetimi İş Olanakları Nelerdir?

Sağlık Yönetimi Bölümü Nedir? Sağlık Yönetimi İş Olanakları Nelerdir?

Sağlık Yönetimi bölümü nedir, Sağlık Yönetimi iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1020 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Sağlık Yönetimi bölümü nedir?

Sağlık Yönetimi bölümü, sağlık sektöründe yöneticilik, planlama, organizasyon, koordinasyon, denetleme gibi konulara odaklanan bir lisans programıdır. Bu bölümde öğrencilere sağlık hizmetleri sistemi, sağlık politikaları, sağlık hukuku, tıbbi terminoloji, finansal yönetim, insan kaynakları yönetimi, kalite yönetimi ve stratejik planlama gibi konular öğretilir.

Sağlık Yönetimi mezunu ne iş yapar?

Sağlık Yönetimi mezunları, sağlık sektöründe çeşitli iş olanaklarına sahiptirler. Hastane, klinik, sağlık merkezi, sağlık bakanlığı, sağlık sigortası şirketleri, tıbbi cihaz ve ilaç firmaları, danışmanlık şirketleri gibi kurum ve kuruluşlarda yönetici, yönetim danışmanı, proje yöneticisi, iş geliştirme müdürü, kalite yöneticisi, finans yöneticisi, insan kaynakları yöneticisi gibi pozisyonlarda çalışabilirler. Ayrıca, sağlık yönetimi alanında yüksek lisans yaparak akademik kariyer yapma imkanına da sahiptirler.

Sağlık Yönetimi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Sağlık Yönetimi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sağlık Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Sağlık Yönetimi bölümü dersleri nelerdir?

Sağlık Yönetimi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Sağlık Yönetimi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Sağlık Kurumlarında Hizmet Yönetimi
  • İşletme Yönetimi
  • Halk Sağlığı Yönetimi
  • Sağlık Sistemleri ve Politikaları
  • İnsan Kaynakları Yönetimi
  • Sağlık Hizmetleri Finansmanı
  • Hastane Yönetimi
  • Sağlık Hizmetleri Pazarlama ve Reklamcılığı
  • Sağlıkta Etik ve Değerler
  • Stratejik Yönetim

Sağlık Yönetimi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Sağlık Yönetimi bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş