Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Radyoterapi Bölümü Nedir? Radyoterapi İş Olanakları Nelerdir?

Radyoterapi Bölümü Nedir? Radyoterapi İş Olanakları Nelerdir?

Radyoterapi bölümü nedir, Radyoterapi iş olanakları nelerdir, Radyoterapi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 828 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Radyoterapi bölümü nedir?

Radyoterapi bölümü, kanser hastalığının tedavisi için kullanılan radyasyon teknolojileri konusunda eğitim veren bir sağlık meslek yüksekokulu programıdır. Radyoterapi bölümünde öğrenciler kanser hastalığının tedavisinde kullanılan radyasyon tedavisini planlama, uygulama ve izleme tekniklerini öğrenirler.

Radyoterapi mezunu ne iş yapar?

Radyoterapi mezunları, kanser tedavisi amacıyla radyoterapi cihazlarının kullanımı ve hasta bakımı konusunda uzmanlaşırlar. İş olanakları arasında radyasyon onkoloji merkezleri, hastaneler, kanser araştırma merkezleri, tıp merkezleri ve klinikler yer alır. Radyoterapi teknolojileri hızla geliştiği için, mezunlar iş bulma olanakları oldukça yüksektir ve ücretler de oldukça yüksektir.

Radyoterapi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Radyoterapi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Radyoterapi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Radyoterapi bölümü dersleri nelerdir?

Radyoterapi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Radyoterapi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Radyasyon Fiziği
  • Radyoterapi Teknikleri
  • Radyoterapi Cihazları ve Uygulamaları
  • Radyasyon Onkolojisi
  • Radyoterapi Planlama
  • Radyasyon Biyolojisi
  • Radyoterapide İleri Teknikler
  • Radyasyon Güvenliği
  • Tıbbi Görüntüleme Teknikleri
  • Patoloji ve Radyasyon

Radyoterapi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Radyoterapi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş