Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Moda Tasarımı Bölümü Nedir? Moda Tasarımı İş Olanakları Nelerdir?

Moda Tasarımı Bölümü Nedir? Moda Tasarımı İş Olanakları Nelerdir?

Moda Tasarımı bölümü nedir, Moda Tasarımı iş olanakları nelerdir, Moda Tasarımı mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 749 Güncelleme: 9 ay önce 9 ay önce

Moda Tasarımı bölümü nedir?

Moda Tasarımı bölümü, giyim ve moda sektöründe tasarım ve üretim süreçlerinde kullanılan becerileri öğreten bir lisans programıdır. Bu bölüm öğrencilerine moda tasarımı, moda tarihi, tekstil teknolojisi, desen tasarımı, üretim teknikleri, moda pazarlaması, iş yönetimi, pazar araştırması ve trend analizi gibi konularda eğitim verir.

Moda Tasarımı mezunu ne iş yapar?

Moda Tasarımı mezunları birçok farklı sektörde çalışabilirler. Moda endüstrisi, tekstil endüstrisi, perakende sektörü, reklam ajansları, yayınevleri, moda blogları ve haber siteleri, üniversiteler ve moda okulları gibi alanlarda iş olanakları mevcuttur. Mezunlar, moda tasarımcısı, üretim müdürü, moda editörü, moda stilisti, tekstil tasarımcısı, moda fotoğrafçısı, moda satın alma uzmanı ve moda trend analisti gibi pozisyonlarda çalışabilirler.

Moda Tasarımı bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Moda Tasarımı bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Moda Tasarımı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Moda Tasarımı bölümü dersleri nelerdir?

Moda Tasarımı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Moda Tasarımı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Moda tasarımı
  • Tasarım teknikleri
  • Moda trendleri
  • Kumaş ve malzeme bilgisi
  • Model çizimi
  • Dikiş teknikleri
  • Moda işletmeciliği
  • Moda pazarlaması
  • Moda tarihi
  • Kreatif atölye çalışmaları

Moda Tasarımı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Moda Tasarımı bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş