Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sümeroloji Bölümü Nedir? Sümeroloji İş Olanakları Nelerdir?

Sümeroloji Bölümü Nedir? Sümeroloji İş Olanakları Nelerdir?

Sümeroloji bölümü nedir, Sümeroloji iş olanakları nelerdir, Sümeroloji mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 675 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Sümeroloji bölümü nedir?

Sümeroloji, Mezopotamya'nın en eski uygarlıklarından biri olan Sümerlerin dil, kültür, tarih, sanat, arkeoloji ve diğer ilgili konularını inceleyen bir akademik disiplindir. Sümeroloji bölümü, öğrencilere Sümer dilinin okunuşu ve yazımı, Sümerlerin tarihi ve kültürü, Sümer sanatı, arkeolojisi ve edebiyatı gibi konularda eğitim verir.

Sümeroloji mezunu ne iş yapar?

Sümeroloji bölümünden mezun olanlar, genellikle üniversitelerde araştırma görevlisi, öğretmen veya müze çalışanı olarak çalışabilirler. Ayrıca, arkeolojik kazılarda, kültürel mirasın korunması ve restorasyonu ile ilgili görevlerde çalışma fırsatları da mevcuttur. Bunun yanı sıra, özel sektörde de danışmanlık hizmetleri sunabilecekleri alanlar bulunabilir.

Sümeroloji bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Sümeroloji bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sümeroloji taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Sümeroloji bölümü dersleri nelerdir?

Sümeroloji bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Sümeroloji bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Çivi Yazısı ve Tarihsel Gelişimi
  • Akad Dili ve Grameri
  • Akadca Kolay Metinler
  • Sumerce Kolay Metinler
  • Anadolu’da İlk Yerleşimler ve Şehir Devletleri
  • Eski Mezopotamya Kültür Tarihi
  • Hammurabi Kanunu
  • Eski Anadolu Kültür Tarihi
  • Eski Babil Çağı Mektupları
  • Eski Asur Çağı Metinleri

Sümeroloji bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Sümeroloji bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş