Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Ortopedik Protez Ve Ortez Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Ortopedik Protez Ve Ortez Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Ortopedik Protez ve Ortez bölümü nedir, Ortopedik Protez ve Ortez iş olanakları nelerdir, Ortopedik Protez ve Ortez mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 605 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Ortopedik Protez ve Ortez bölümü nedir?

Ortopedik Protez ve Ortez bölümü, insan vücudunda doğuştan ya da sonradan oluşan fonksiyon kaybı olan kişilere hareket kabiliyeti ve bağımsızlığını yeniden kazandırmak için protez ve ortez cihazlarının tasarımı, üretimi ve uygulanması ile ilgili bir ön lisans programıdır. Bu program, insan anatomisi, fizyolojisi, malzeme bilimi, biomekanik, elektronik, bilişim teknolojileri, rehabilitasyon ve psikososyal konularını içerir.

Ortopedik Protez ve Ortez mezunu ne iş yapar?

Ortopedik Protez ve Ortez bölümünden mezun olanlar, ortopedik merkezlerde, rehabilitasyon merkezlerinde, hastanelerde, özel kliniklerde, sağlık ürünleri üreten firmalarda, tıbbi cihaz firmalarında, araştırma ve geliştirme laboratuvarlarında ve kamu sektöründe çalışabilirler.

Ortopedik Protez ve Ortez bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Ortopedik Protez ve Ortez bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Ortopedik Protez ve Ortez taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Ortopedik Protez ve Ortez bölümü dersleri nelerdir?

Ortopedik Protez ve Ortez bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Ortopedik Protez ve Ortez bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Temel Tıp Bilimleri
  • Anatomi ve Fizyoloji
  • Biomekanik
  • Malzemelerin Seçimi ve Materyal Bilimi
  • Ortopedik Protez ve Ortez Tasarımı
  • Ölçü Alımı ve Model Hazırlama
  • El ve Ayak Ortezleri
  • Üst Ekstremite Protezleri
  • Alt Ekstremite Protezleri
  • Protez ve Ortez Uygulamalarının Yönetimi ve Takibi

Ortopedik Protez ve Ortez bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Ortopedik Protez ve Ortez bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş