Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Polimer Malzeme Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Polimer Malzeme Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Polimer Malzeme Mühendisliği bölümü nedir, Polimer Malzeme Mühendisliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 797 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Polimer Malzeme Mühendisliği bölümü nedir?

Polimer Malzeme Mühendisliği, sentetik ve doğal polimerlerin, bunların yapısal özelliklerinin ve üretim süreçlerinin incelendiği bir mühendislik dalıdır. Polimer malzemeleri, birçok farklı endüstride kullanılan plastik, kauçuk, lif, boya ve kaplama malzemeleri gibi birçok ürünün üretiminde kullanılır.

Polimer Malzeme Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Polimer malzemelerin kullanımının en yaygın olduğu endüstrilerden biri, plastik ve kauçuk endüstrisidir. Bu endüstrilerde, polimer malzeme mühendisleri, polimerlerin üretimi, formülasyonu, karakterizasyonu ve işlenmesi ile ilgili birçok farklı görevde çalışabilirler. Otomotiv endüstrisi, polimer malzemelerin yaygın olarak kullanıldığı bir diğer endüstridir. Burada, polimer malzeme mühendisleri, araçların iç ve dış aksamında kullanılan polimer malzemelerin geliştirilmesi, test edilmesi ve kalite kontrolü ile ilgili görevleri üstlenebilirler.

Polimer Malzeme Mühendisliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Polimer Malzeme Mühendisliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Polimer Malzeme Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Polimer Malzeme Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Polimer Malzeme Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Polimer Malzeme Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Polimer Kimyası
  • Polimer Fizik ve Mekaniği
  • Polimer Üretimi
  • Polimer Mühendisliği Tasarımı
  • Polimer Karakterizasyonu
  • Polimer Yüzey Teknolojisi
  • Polimer Yapısal ve Reolojik Özellikler
  • Polimer İşleme Teknolojileri
  • Polimer Kompozitleri
  • Polimer Mühendisliği ve Tasarımı

Polimer Malzeme Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Polimer Malzeme Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş