Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Perfüzyon Bölümü Nedir? Perfüzyon İş Olanakları Nelerdir?

Perfüzyon Bölümü Nedir? Perfüzyon İş Olanakları Nelerdir?

Perfüzyon bölümü nedir, Perfüzyon iş olanakları nelerdir, Perfüzyon mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 664 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Perfüzyon bölümü nedir?

Perfüzyon bölümü, kalp ve akciğer ameliyatları sırasında kan ve oksijen dolaşımını sağlamak için kullanılan bir makine olan kalp akciğer makinesini yönetmek için eğitim veren bir programdır. Bu program, kardiyak cerrahi ekiplerine, cerrahi sırasında kalp akciğer makinesinin kurulumu, işletimi ve bakımı konusunda yardımcı olacak teknik bilgi ve beceriler öğretir.

Perfüzyon mezunu ne iş yapar?

Perfüzyon bölümü mezunları, genellikle hastane ortamlarında çalışırlar ve kalp ve akciğer ameliyatlarında kalp akciğer makinesini yönetirler. Kardiyak cerrahi perfüzyonistleri, kalp ameliyatlarında kalp akciğer makinesini yönetirler. Bu iş, ameliyat sırasında kalp ve akciğer fonksiyonlarının geçici olarak durdurulduğu zamanlarda kan ve oksijen dolaşımını sağlamak için kalp akciğer makinesinin kullanılması gerektiğinde yapılır. Akciğer ameliyatlarında kalp akciğer makinesini yönetmek için eğitim almış olan bu profesyoneller, ameliyat sırasında kan ve oksijen dolaşımını sağlamak için makineyi kullanırlar. Perfüzyon bölümü mezunları, kardiyak rehabilitasyon merkezlerinde de çalışabilirler. Kardiyak rehabilitasyon uzmanları, kalp hastalığı olan hastaların iyileşmelerini ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemelerini sağlamak için egzersiz, diyet ve ilaç tedavisi planları hazırlarlar.

Perfüzyon bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Perfüzyon bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Perfüzyon taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Perfüzyon bölümü dersleri nelerdir?

Perfüzyon bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Perfüzyon bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Kardiyovasküler anatomi ve fizyoloji
  • Klinik perfüzyon teknikleri
  • Kardiyopulmoner bypass
  • Ekstrakorporeal membran oksijenasyonu (ECMO)
  • Hipotermik kalp durdurma
  • Hipotermik korunma
  • Perfüzyon ekipmanı bakımı ve onarımı
  • İlaçlar ve farmakoloji
  • Kan ürünleri ve transfüzyon
  • Kan sulandırıcı tedavileri ve yönetimi

Perfüzyon bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Perfüzyon bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş