Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Oyun Değiştiricilerde Bugün: Otonom Arabalar

Oyun Değiştiricilerde Bugün: Otonom Arabalar

Otonom arabalar, sisteminde bulundurduğu akıllı teknolojiler sayesinde insana ihtiyaç duymadan işleyen ve farklı araçlar ile iletişim kurabilen sistemlerdir.

Teknoloji 1627 Güncelleme: 3 yıl önce 3 yıl önce

Her ne kadar günümüzde bu araçları yollarda göremesek de yakın bir gelecekte imkansız değil. Böyle bir teknoloji ve yeniliğin daha sürdürülebilir ve güvenli olduğu şüphesiz ki aşikar. Gelin bu teknolojiyi daha yakından inceleyelim.

Kendi kendine sürüş keyfi

Düşünün.. Arabaya yaklaştığınızda kapılar açılıyor, koltuğa oturduğunuzda “günaydın, arabayı çalıştırır mısın” diyorsunuz ve araba çalışıyor. Sonrası mı? Sonrasında sürücüsüz arabanız sizi istediğiniz yere götürüyor. Siz de bu sırada tabletinizden haberleri ve gündemdeki gelişmeleri okuyabilir, poğaçanızı yiyebilir, kahvenizi içebilir ve telefon görüşmelerinize başlayabilirsiniz. Sıra dışı gibi gelen bu durum sürücüsüz arabalar ile mümkün olabiliyor. Bu konuda çalışmalar gerçekleştiren otomotiv şirketlerinin çoğu henüz test aşamasındalar. Otonom arabaları geliştirmek, güvenliğini sağlamak ve çevre koşullarına bağlı olarak üretilen algoritmaları yerine getirmek oldukça zor. Çoğu kişinin “ben arabayı hissetmek isterim, vitesi kendim değiştirmeliyim” dediğini duyar gibiyiz. Ancak bu teknoloji insan güvenliği açısından oldukça önem kazanıyor.

Oyun Değiştiricilerde Bugün: Otonom Arabalar

Otonom arabalar nasıl çalışır?

Otonom arabaların çalışma mantığı aslında hepimizin kullandığı bilgisayarlara benzer. Ancak arabanın sürücüsüz kullanılabilmesi için ekstra birçok farklı teknoloji kullanılıyor. Yazılım tamamen yapay zeka teknolojisine dayanıyor. Bu teknolojinin en temelinde makine öğrenmesi algoritmaları kullanılıyor. Tabi ki bu algoritmaları sensörler yardımıyla kullanan sistem için yüksek güçlü işlemciler gerek. Yoksa arabalar karar vermekte zorlanabilirler ve bu durum güvensiz bir sürüşe neden olabilir. Ayrıca bu robotların içinde gelişmiş GPS ve yüksek kalitedeki radar sistemleri de kullanılmakta. Bu teknolojilerin kullanılmasının sebeplerinden bazılarını; şeridinizi korumak, aracın önüne herhangi bir nesne çıktığında buna tepki verebilmek, iki araba arasındaki mesafeyi ölçebilmek, güvenli bir şekilde park edebilmek ve göstergeleri anlamlandırabilmek olarak sıralayabiliriz.

ABD merkezli Otomotiv Mühendisleri Birliği (SAE), bu konuda standartlar geliştiren dernek olarak biliniyor. SAE’nin şuan için oluşturduğu 6 seviye bulunmaktadır ve bu standartlar ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından benimsenmektedir.

Sürücüsüz araçlara ve robotik teknolojilere günden güne daha çok emek ve yatırım yapılıyor. Şimdi değilse bile önümüzdeki 10 yıl içinde ulaşımın bu teknolojilere göre şekilleneceği aşikar.

Oyun Değiştiricilerde Bugün: Otonom Arabalar

Otonom arabaları etkileyen faktörler nelerdir?

Çevre Koşulları

Hava olaylarında otonom araçlar nasıl etkilenirler? Şiddetli yağmur yağdığı zaman otonom arabaların sürüş kalitesi değişebilir. Ya da yoğun karlı ve sisli bir durumda sensörler sağlıklı çalışabilir mi? Otomotiv mühendisleri bu problemler üzerine yoğunlaşıyorlar. Ancak bu sorunu tamamıyla kaldırabilecek bir çözüm üretme aşamasında daha yolun başındalar diyebiliriz.

Sinyaller

Otonom arabalar, radyo frekans sinyallerini algılayarak karar verirler. Bir otoyolda acaba bu sinyaller farklı araçların sinyalleriyle karışabilirler mi? Bu durumda birçok otomobil üreticisi bu konuya odaklanmış durumda. Böyle bir problemle karşılaşılır ve kaza söz konusu olursa faciaya yol açabilir.

İnsan sağlığı

En önemli problem bir insanın hayati tehlikesinin olması. Bu problemin olasılığını neredeyse 0 düzeyine indiremezsek, otonom arabaların yollarda olması zor.

Oyun Değiştiricilerde Bugün: Otonom Arabalar

Şirketler hangi seviyedeler?

Hepimizin bildiği gibi elektrikli araç üreticisi devi Tesla, bu konuda sıra dışı çalışmalar gerçekleştiriyor. Elon Musk, Tesla’nın “seviye 5” (çayınızı yudumlayabildiğiniz) için çalışmalar gerçekleştirdiğini açıklıyor. Bazı rakip şirketlere göre Tesla’nın otonom arabalarının henüz yollara çıkması imkansız görünüyor. Hatta yakın bir zamanda, Tesla’nın oto-pilotuyla kaza yaptığını iddia eden bir sürücünün tezini, Elon Musk yalanlamıştı.

Volkswagen, Waymo, Ford ve GM markaları otonom araba teknolojisine milyar dolarlar yatırmakta. Ancak tüm şirketler bir şekilde sürücünün müdahalesine gerek duymaktadırlar.


İçeriği Paylaş