Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Otomotiv Gövde Ve Yüzey İşlem Teknolojileri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Otomotiv Gövde Ve Yüzey İşlem Teknolojileri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Otomotiv Gövde ve Yüzey İşlem Teknolojileri bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1359 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Otomotiv Gövde ve Yüzey İşlem Teknolojileri bölümü nedir?

Otomotiv Gövde ve Yüzey İşlem Teknolojileri bölümü, otomotiv sektöründe kullanılan araç gövdelerinin ve yüzeylerinin üretim, onarım ve bakımı için gerekli olan teknolojik yöntemleri öğreten bir meslek yüksekokulu programıdır. Bu bölümde öğrencilere, metal işleme teknikleri, kaynak teknolojileri, boya ve kaplama teknikleri, kalıp tasarımı, CAD/CAM ve CNC programlama gibi konular öğretilir.

Otomotiv Gövde ve Yüzey İşlem Teknolojileri mezunu ne iş yapar?

Mezunlar, otomotiv fabrikalarında gövde üretimi, kaynak teknolojileri, boya ve kaplama işlemleri, kalıp tasarımı, CAD/CAM ve CNC programlama gibi alanlarda çalışabilirler. Ayrıca, otomotiv bakım ve onarım merkezlerinde görev alabilirler. Bunun yanı sıra, otomotiv yan sanayi sektöründe yer alan parça üreticileri, otomotiv boyama ve kaplama tesisleri, otomotiv sektörüne hizmet veren mühendislik firmaları ve danışmanlık şirketleri gibi iş alanlarında da çalışabilirler.

Otomotiv Gövde ve Yüzey İşlem Teknolojileri bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Otomotiv Gövde ve Yüzey İşlem Teknolojileri bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Otomotiv Gövde ve Yüzey İşlem Teknolojileri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Otomotiv Gövde ve Yüzey İşlem Teknolojileri bölümü dersleri nelerdir?

Otomotiv Gövde ve Yüzey İşlem Teknolojileri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Otomotiv Gövde ve Yüzey İşlem Teknolojileri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Otomotiv Gövde Tasarımı
  • Otomotiv Malzemeleri
  • Otomotiv Yüzey İşleme Teknolojileri
  • Otomotiv Boya Teknolojileri
  • Otomotiv Gövde Montajı
  • Otomotiv Gövde Testleri
  • Aracın Aerodinamik Tasarımı
  • Gövde İçi Konfor ve Akustik Tasarımı
  • Otomotiv Gövde Performans Analizi
  • Otomotiv Gövde Mühendisliği Projesi

Otomotiv Gövde ve Yüzey İşlem Teknolojileri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Otomotiv Gövde ve Yüzey İşlem Teknolojileri bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş