Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Otel Yöneticiliği Bölümü Nedir? Otel Yöneticiliği İş Olanakları Nelerdir?

Otel Yöneticiliği Bölümü Nedir? Otel Yöneticiliği İş Olanakları Nelerdir?

Otel Yöneticiliği bölümü nedir, Otel Yöneticiliği iş olanakları nelerdir, Otel Yöneticiliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 897 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Otel Yöneticiliği bölümü nedir?

Otel Yöneticiliği bölümü, turizm sektöründe hizmet veren otellerin işletme faaliyetlerini yönetmek üzere eğitim veren bir ön lisans programıdır. Bu program, turizm sektörü, konaklama işletmeleri, yiyecek-içecek işletmeleri, misafir ilişkileri yönetimi, pazarlama, finans, insan kaynakları, yönetim ve organizasyon gibi konuları içerir.

Otel Yöneticiliği mezunu ne iş yapar?

Otel Yöneticiliği bölümünden mezun olanlar, otel işletmelerinde, tatil köylerinde, kruvaziyer gemilerinde, havayollarında, restoran ve kafe zincirlerinde, turizm ve seyahat acentelerinde, uluslararası otel zincirlerinde, turizm yatırımları şirketlerinde, kongre ve fuar merkezlerinde, turizm bölgesel kalkınma ajanslarında ve turizm danışmanlık firmalarında çalışabilirler.

Otel Yöneticiliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Otel Yöneticiliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Otel Yöneticiliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Otel Yöneticiliği bölümü dersleri nelerdir?

Otel Yöneticiliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Otel Yöneticiliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Otel Yönetimi ve Operasyonları
  • Otel İşletmeciliği ve Pazarlama
  • Otel Finans Yönetimi
  • Otel İnsan Kaynakları Yönetimi
  • Otel ve Konaklama Hukuku
  • Mutfak Sanatları
  • Gıda ve İçecek İşletmeciliği
  • Konaklama ve Turizm Ekonomisi
  • Turizm Sektöründe Stratejik Yönetim
  • Konukseverlik Yönetimi

Otel Yöneticiliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Otel Yöneticiliği bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş