Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Dezenfeksiyon - Sterilizasyon Ve Antisepsi Teknikerliği Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Dezenfeksiyon - Sterilizasyon Ve Antisepsi Teknikerliği Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Teknikerliği bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 902 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Teknikerliği bölümü nedir?

Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Teknikerliği bölümü, sağlık sektöründe enfeksiyon kontrolü ve hastane hijyeni konularına odaklanan bir sağlık meslek dalıdır. Bu bölümde öğrenciler, hastane ortamında kullanılan medikal aletlerin, cihazların, malzemelerin, yüzeylerin ve odaların sterilizasyonu, dezenfeksiyonu ve antiseptik temizliği konularında eğitim alırlar. Bu bölümde öğrenciler, mikrobiyoloji, enfeksiyon kontrolü, sterilizasyon, dezenfeksiyon ve antiseptik işlemler gibi konularda eğitim alırlar. Ayrıca, hastanelerde kullanılan sterilizasyon cihazlarının kullanımı, periyodik bakımı ve kalibrasyonu konularında da bilgi sahibi olurlar.

Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Teknikerliği mezunu ne iş yapar?

Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Teknikerleri, hastanelerde, kliniklerde, laboratuvarlarda, tıbbi malzeme üretiminde, cerrahi aletlerin bakım ve sterilizasyon merkezlerinde ve diğer sağlık kuruluşlarında çalışabilirler. Ayrıca, ilaç üretim tesisleri, gıda işletmeleri, kozmetik fabrikaları ve diğer endüstriyel işletmelerde de sterilizasyon işlemleri gerçekleştirirler.

Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Teknikerliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Teknikerliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda aşağıda bulunan 2023 Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Teknikerliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2023 Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Teknikerliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Teknikerliği bölümü dersleri nelerdir?

Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Teknikerliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Teknikerliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Temel Mikrobiyoloji
  • Dezenfektanlar
  • Cerrahi Setlerin Tanınması
  • Sterilizasyon Süreci Tanımlanması
  • Endoskopların Tekrar Kullanıma Hazırlanması
  • Sterilizasyon ve Dezenfeksiyonda Standartlar
  • Sterilizasyonda Paketleme Materyalleri
  • Diş Hekimliğinde Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon
  • Düşük Isı Sterilizasyon Yöntemleri
  • Enfeksiyon Hastalıkları

Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Teknikerliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi Teknikerliği bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş