Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Ortez Ve Protez Bölümü Nedir? Ortez ve Protez İş Olanakları Nelerdir?

Ortez Ve Protez Bölümü Nedir? Ortez ve Protez İş Olanakları Nelerdir?

Ortez ve Protez bölümü nedir, Ortez ve Protez iş olanakları nelerdir, Ortez ve Protez mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 950 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Ortez ve Protez bölümü nedir?

Ortez ve Protez bölümü, insan vücudunda işlev kaybı olan kişilere hareket ve fonksiyonel bağımsızlıklarını yeniden kazandırmak için protezler, ortezler ve diğer cihazların tasarımı, üretimi ve uygulaması ile ilgili bir lisans programıdır. Bu program, insan anatomisi, fizyolojisi, malzeme bilimi, biomekanik, elektronik, bilişim teknolojileri, rehabilitasyon ve psikososyal konularını içerir.

Ortez ve Protez mezunu ne iş yapar?

Ortez ve Protez bölümünden mezun olanlar, ortopedik merkezlerde, rehabilitasyon merkezlerinde, hastanelerde, özel kliniklerde, sağlık ürünleri üreten firmalarda, tıbbi cihaz firmalarında, araştırma ve geliştirme laboratuvarlarında ve kamu sektöründe çalışabilirler.

Ortez ve Protez bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Ortez ve Protez bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Ortez ve Protez taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Ortez ve Protez bölümü dersleri nelerdir?

Ortez ve Protez bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Ortez ve Protez bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Temel Tıp Bilimleri
  • Anatomi ve Fizyoloji
  • Biomekanik
  • Materyal Bilimi ve Malzemelerin Seçimi
  • Ortez ve Protez Tasarımı
  • Ölçü Alımı ve Model Hazırlama
  • El ve Ayak Ortezleri
  • Üst Ekstremite Protezleri
  • Alt Ekstremite Protezleri
  • Protez ve Ortezlerin Uygulaması ve Takibi

Ortez ve Protez bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Ortez ve Protez bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş