Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Mütercim-Tercümanlık (Türkçe-Rusça) Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Mütercim-Tercümanlık (Türkçe-Rusça) Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Mütercim-Tercümanlık (Türkçe-Rusça) bölümü nedir, Mütercim-Tercümanlık (Türkçe-Rusça) iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 814 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Mütercim-Tercümanlık (Türkçe-Rusça) bölümü nedir?

Mütercim-Tercümanlık (Türkçe-Rusça) bölümü, Türkçe ve Rusça dilleri arasında çeviri yapmak için gerekli olan dil ve kültür bilgisine sahip profesyonelleri yetiştiren bir lisans programıdır. Öğrenciler, bu programda dilbilgisi, okuma, yazma, dinleme ve konuşma gibi dil becerilerini geliştirirken, ayrıca Rusya ve Rus kültürü hakkında da derinlemesine bir anlayış kazanırlar.

Mütercim-Tercümanlık (Türkçe-Rusça) mezunu ne iş yapar?

Mütercim-Tercümanlık (Türkçe-Rusça) mezunları, özellikle Rusya ile iş yapan şirketler, turizm şirketleri, diplomatik misyonlar ve uluslararası organizasyonlar gibi pek çok farklı sektörde iş bulabilirler. Bunun yanı sıra, serbest çalışarak, özellikle sözlü ve yazılı çeviri hizmetleri sunarak da gelir elde edebilirler. Ayrıca, öğretmenlik yaparak veya dil eğitimi veren kurumlarda çalışarak da kariyerlerini sürdürebilirler.

Mütercim-Tercümanlık (Türkçe-Rusça) bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Mütercim-Tercümanlık (Türkçe-Rusça) bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Mütercim-Tercümanlık (Türkçe-Rusça) taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Mütercim-Tercümanlık (Türkçe-Rusça) bölümü dersleri nelerdir?

Mütercim-Tercümanlık (Türkçe-Rusça) bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Mütercim-Tercümanlık (Türkçe-Rusça) bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Rusça Dil Bilgisi
  • Rus Edebiyatı
  • Rus Dili ve Edebiyatı Tarihi
  • Rusça Okuma ve Anlama
  • Türk Dili
  • Türk Dili Tarihi
  • Türk Edebiyatı
  • Çeviri Kuramı ve Uygulamaları
  • Kültürlerarası İletişim
  • Metin Çözümleme ve Yazım Kuralları

Mütercim-Tercümanlık (Türkçe-Rusça) bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Mütercim-Tercümanlık (Türkçe-Rusça) bölümü DİL ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi Dil bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Dil puanı ile alan bölümler

Sizler için Dil puanı ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer dil mesleklerini veya dil bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş