Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Bilgisayar Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bilgisayar Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bilgisayar Teknolojisi bölümü nedir, Bilgisayar Teknolojisi iş olanakları nelerdir, Bilgisayar Teknolojisi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1274 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Bilgisayar Teknolojisi bölümü nedir?

Bilgisayar Teknolojisi bölümü, bilgisayar sistemleri ve teknolojileri hakkında geniş bir yelpazede eğitim veren bir programdır. Bu bölümde öğrenciler, bilgisayar donanımı, yazılımı, ağ yönetimi, veritabanı yönetimi, web tasarımı, güvenlik ve diğer ilgili konular hakkında bilgi edinirler. Bilgisayar Teknolojisi bölümü, öğrencilere bilgisayar sistemleri ve teknolojilerinin nasıl kullanılacağı, bakımının nasıl yapılacağı ve sorunları nasıl çözüleceği konusunda uygulamalı eğitim verir. Öğrenciler ayrıca, bilgisayar sistemleri ve teknolojilerinin kullanımını optimize etmek için gereken yönetim becerilerini de öğrenirler. Bilgisayar Teknolojisi bölümü, öğrencilere bilgisayar sistemleri ve teknolojileri ile ilgili geniş bir kariyer yelpazesi sunar. Mezunlar, bilgisayar teknolojisi uzmanı, ağ yöneticisi, veritabanı yöneticisi, teknik destek uzmanı ve diğer bilgisayarla ilgili mesleklerde çalışabilirler.

Bilgisayar Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Bilgisayar Teknolojisi bölümü, özellikle işletme ve endüstriyel sektörlerde bilgisayar teknolojilerinin kullanımı ile ilgili kariyerler için uygun bir seçenektir. Ayrıca, bilgisayar teknolojileri ile ilgilenen ve teknolojik becerilerini geliştirmek isteyen öğrenciler için de uygun bir seçenektir.

Bilgisayar Teknolojisi bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Bilgisayar Teknolojisi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Bilgisayar Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Haliç Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi (Burslu) 8+0 366.50097 310629
İstinye Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi (Burslu) 6+0 353.39624 375853
Doğuş Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi (Burslu) 6+0 352.21434 382303
İstanbul Gelişim Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi (Burslu) 12+0 350.38073 392683
Ufuk Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi (Burslu) 6+0 342.85050 437847

2023 Bilgisayar Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Bilgisayar Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Bilgisayar Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Bilgisayar Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Algoritma ve Programlama Teknikleri
  • Bilgi Teknolojileri Temel Kavramları
  • Çoklu Ortama Giriş
  • Yapısal Programlama
  • Bilgi Teknolojileri İçin Ayrık Matematik
  • İşletmeci Odaklı İnternet Programcılığı
  • Veri Tabanı Yönetim Sistemleri
  • Veri Yapıları ve Uygulamaları
  • Mobil Bilgi Cihazı Programlama
  • Nesne Tabanlı Programcılığa Giriş

Bilgisayar Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Bilgisayar Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş