Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Ormancılık Ve Orman Ürünleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Ormancılık Ve Orman Ürünleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümü nedir, Ormancılık ve Orman Ürünleri iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1446 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümü nedir?

Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümü, ormanların sürdürülebilir yönetimi, korunması ve geliştirilmesi ile ilgili konuları ele alan bir programdır. Bu program, orman ekosistemlerinin biyolojisi, iklimi, ekolojisi, biyolojik çeşitliliği, yangın, bozulma, ağaçlandırma, ormancılık ürünleri, ormancılık ekonomisi, yönetimi ve politikası konularını kapsar.

Ormancılık ve Orman Ürünleri mezunu ne iş yapar?

Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümünden mezun olanlar, ormancılık sektöründe iş olanakları bulabilirler. Orman endüstrisi, kağıt ve kağıt ürünleri üretimi, mobilya imalatı, ahşap işleri, kereste ve ağaç ürünleri ticareti, turizm ve rekreasyon, ormancılık danışmanlığı, araştırma ve eğitim gibi alanlarda çalışabilirler. Ayrıca, doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı, çevre yönetimi, çevresel etki değerlendirmesi ve orman ürünlerinin ticareti ve pazarlanması gibi alanlarda da çalışma imkanları bulunmaktadır. Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümünden mezun olanlar aynı zamanda kamu kurumları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları gibi farklı sektörlerde de çalışabilirler.

Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Ormancılık ve Orman Ürünleri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümü dersleri nelerdir?

Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Orman Ağaçları ve Odunları
  • Orman Toprakları ve İklimi
  • Ormancılık Ekonomisi ve İşletme Yönetimi
  • Orman Koruma ve Amenajmanı
  • Orman Botaniği
  • Orman Biyolojisi ve Ekolojisi
  • Orman Entomolojisi
  • Orman Genetiği ve Islahı
  • Orman Endüstrisi
  • Orman Yangınları

Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş