Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Optisyenlik Bölümü Nedir? Optisyenlik İş Olanakları Nelerdir?

Optisyenlik Bölümü Nedir? Optisyenlik İş Olanakları Nelerdir?

Optisyenlik bölümü nedir, Optisyenlik iş olanakları nelerdir, Optisyenlik mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1013 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Optisyenlik bölümü nedir?

Optisyenlik, göz bozukluklarının belirlenmesi, gözlük ve kontakt lens gibi optik ürünlerin ölçülmesi ve satışının yapıldığı bir mesleki alandır. Optisyenlik bölümü, öğrencilere göz bozuklukları, refraksiyon teknikleri, lensler ve gözlükler hakkında temel bilgileri ve uygulamaları öğretir.

Optisyenlik mezunu ne iş yapar?

Optisyenler, optik mağazalarında, optometrist veya oftalmolog kliniklerinde, lens laboratuvarlarında veya hastane ayarlarında çalışabilirler. Optik sektörünün genişlemesi nedeniyle, optisyenlerin istihdamı giderek artmaktadır. Ayrıca, optik ürünlerin popülerliği nedeniyle girişimcilik için de fırsatlar mevcuttur.

Optisyenlik bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Optisyenlik bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Optisyenlik taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Optisyenlik bölümü dersleri nelerdir?

Optisyenlik bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Optisyenlik bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Göz Anatomisi ve Fizyolojisi
  • Optik ve Refraksiyon
  • Kontakt Lensler
  • Gözlük Lensleri ve Tasarımı
  • Gözlük Çerçeveleri
  • Optik Malzemeler
  • Göz Hastalıkları
  • Göz Muayenesi ve Tanı
  • Optik Ticaret ve Pazarlama
  • Mesleki İngilizce

Optisyenlik bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Optisyenlik bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş