Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümü nedir, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1130 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümü nedir?

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümü, tıbbi teşhis, tedavi ve araştırmalarda kullanılan laboratuvar testlerinin yürütülmesi, sonuçlarının analizi ve raporlanması konusunda uzmanlaşmış bir bölümdür. Bölümde, tıbbi laboratuvar testleri için gerekli olan numune alma, işleme, analiz etme ve sonuçların raporlanması konusunda eğitim verilir.

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri mezunu ne iş yapar?

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri mezunları, sağlık sektöründe çeşitli pozisyonlarda çalışabilirler. Hastanelerde, tıbbi laboratuvarlarda, tıp merkezlerinde, sağlık araştırma kurumlarında, halk sağlığı laboratuvarlarında ve özel laboratuvarlarda iş bulma imkanları bulunmaktadır. Mezunlar, laboratuvar teknisyeni, laboratuvar teknikeri, laboratuvar yöneticisi, laboratuvar müdürü, sağlık araştırma görevlisi, tıbbi cihaz satış temsilcisi, kalite kontrol uzmanı gibi pozisyonlarda çalışabilirler.

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümü dersleri nelerdir?

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Tıbbi Mikrobiyoloji
  • Tıbbi Biyokimya
  • Tıbbi Genetik
  • Histoloji ve Sitoloji
  • Klinik Kimya
  • Tıbbi Cihazlar ve Donanım
  • Tıbbi Etik ve Hukuk
  • Bilgisayar Uygulamaları
  • İngilizce
  • Staj

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş