Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü nedir, Nanoteknoloji Mühendisliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 621 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü nedir?

Nanoteknoloji mühendisliği, nanoboyutta yapı ve sistemlerin tasarımı, üretimi, karakterizasyonu ve uygulaması gibi konuları kapsayan bir mühendislik disiplinidir. Bu alanda çalışan mühendisler, farklı malzemeleri ve cihazları atomik/moleküler ölçekte manipüle ederek yeni özellikler ve fonksiyonlar kazandırırlar.

Nanoteknoloji Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Nanoteknoloji mühendisliği, birçok endüstriyel sektörde iş olanakları sunar. Örneğin, elektronik, enerji, tıp, çevre, gıda ve tekstil endüstrilerinde nanoteknolojinin uygulanması, daha iyi performans, verimlilik, dayanıklılık ve sürdürülebilirlik sağlayabilir. Ayrıca araştırma ve geliştirme departmanlarında da iş imkanları bulunabilir. Nanoteknoloji mühendisliği alanında çalışan kişiler, araştırmacı, tasarımcı, üretim yöneticisi, kalite kontrol uzmanı veya satış/pazarlama sorumlusu gibi pozisyonlarda yer alabilirler.

Nanoteknoloji Mühendisliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Nanoteknoloji Mühendisliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Nanoteknoloji Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Nanoteknoloji Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Nano Malzeme Bilimi
  • Nano Ölçekli Mekanik
  • Nano Ölçekli Elektronik
  • Nano Optik
  • Nano Biyoteknoloji
  • Nano İlaç Tasarımı
  • Nano Sensörler
  • Nano Elektronik Yapılar
  • Nano Materyal Yüzeyleri
  • Nano Robotik

Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş