Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümü nedir, Bilgi Güvenliği Teknolojisi iş olanakları nelerdir, Bilgi Güvenliği Teknolojisi mezunları ne iş yapar?

Üniversite Bölümleri 1091 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümü nedir?

Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümü, bilgi güvenliği alanında uzmanlaşmak isteyen öğrencilere yönelik bir lisans programıdır. Bu programda öğrenciler, bilgi güvenliği tehditlerini, saldırı yöntemlerini, sızma testleri gibi konuları öğrenerek, güvenli bir bilgi teknolojisi altyapısı kurmayı ve korumayı öğrenirler. Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümü öğrencileri, veri şifreleme teknikleri, ağ güvenliği, sızma testi, uygulama güvenliği, veri tabanı güvenliği, siber güvenlik yönetimi, yasal mevzuatlar gibi konularda eğitim alırlar. Bu konular sayesinde, öğrenciler, bilgi güvenliği açıklarını tespit edebilir, saldırılara karşı önleyici tedbirler alabilir ve güvenli bir bilgi teknolojisi altyapısı oluşturabilirler.

Bilgi Güvenliği Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Mezunlar, birçok sektörde çalışma imkanı bulabilirler. Özellikle, bilgi teknolojileri sektörü, finans sektörü, sağlık sektörü, kamu sektörü, askeri kurumlar, siber güvenlik firmaları gibi alanlarda iş bulma imkanları yüksektir. Ayrıca, sertifikasyon programlarına katılarak, bilgi güvenliği uzmanı veya siber güvenlik uzmanı gibi alanlarda çalışma imkanları da vardır.

Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümünde en iyi 4 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümünde en iyi 4 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda aşağıda bulunan 2023 Bilgi Güvenliği Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2023 Bilgi Güvenliği Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Bilgisayar Donanımı
  • Network Ağları ve Güvenlik
  • İşletim Sistemleri
  • C Programlama Dili
  • Veritabanı Güvenliği ve Savunma Algoritmaları
  • Web, Uygulama Sunucu Saldırıları ve Güvenlik Teknikleri
  • Kimlik Tasarımı ve Sistem Mimarisi
  • Güvenlik Duvarı Çözümleri Uygulama ve Yönetimi
  • Ağ Güvenliği Uygulaması
  • Güvenlik Ağ Tasarımları ve İnternet Erişimleri

Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.İçeriği Paylaş