Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Müzecilik Bölümü Nedir? Müzecilik İş Olanakları Nelerdir?

Müzecilik Bölümü Nedir? Müzecilik İş Olanakları Nelerdir?

Müzecilik bölümü nedir, Müzecilik iş olanakları nelerdir, Müzecilik mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 655 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Müzecilik bölümü nedir?

Müzecilik bölümü, müzelerde sergilenen koleksiyonların korunması, yönetimi ve sergilenmesi konularında eğitim veren bir lisans programıdır. Bu bölümde öğrenciler, müzelerin tarihi, müzecilikte sergileme teknikleri, müze yönetimi, müze hukuku ve koleksiyonculuk gibi konularda eğitim alırlar. Ayrıca, müze ziyaretçileri için etkileşimli sergiler ve diğer eğitim materyalleri oluşturmak gibi konulara da odaklanırlar.

Müzecilik mezunu ne iş yapar?

Müzecilik bölümü mezunları müzelerde küratör, sergi tasarımcısı, sergi koordinatörü, müze yöneticisi, müze eğitmeni ve müze iletişimcisi gibi pozisyonlarda çalışabilirler. Ayrıca, sanat galerileri, sanat merkezleri, tarih müzeleri, bilim merkezleri, botanik bahçeleri, hayvanat bahçeleri, kütüphaneler, arşivler ve özel koleksiyonlarda da iş olanakları bulunmaktadır.

Müzecilik bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Müzecilik bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Müzecilik taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Müzecilik bölümü dersleri nelerdir?

Müzecilik bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Müzecilik bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Müze Kavramı ve Tarihi
  • Müze Tasarımı
  • Müze Sergi Planlama
  • Müze Eğitimi
  • Müze İletişim Teknikleri
  • Müze Sergileme ve Aydınlatma
  • Müze Yönetimi
  • Koruma ve Restorasyon
  • Müze Ziyaretçi Deneyimi ve Araştırma
  • Sanat Tarihi ve Kültür

Müzecilik bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Müzecilik bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş