Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Protohistorya Ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Protohistorya Ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi bölümü nedir, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 702 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi bölümü nedir?

Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü, antik çağlardan itibaren bölgedeki kültürlerin ve medeniyetlerin tarih öncesi dönemlerini araştıran ve inceleyen bir disiplindir. Bu bölümde öğrenciler, antik dönemlere ait kültürel, sosyal, ekonomik ve politik yapılar hakkında bilgi sahibi olurlar.

Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi mezunu ne iş yapar?

Mezunlar, arkeoloji çalışmalarında yer alabilirler. Arkeoloji kazıları, antik yerleşimlerin ve eserlerin tespiti ve belgeleme işlemleri, müze çalışmaları, tarihi ve kültürel mirasın korunması ve restorasyonu gibi iş alanlarına girebilirler. Ayrıca, turizm sektöründe ve özel sektörde de çalışma imkanları bulunmaktadır. Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi mezunları, müze, üniversite, araştırma merkezi, özel sektör ve uluslararası organizasyonlar gibi birçok alanda çalışabilirler.

Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Arkeoloji Bilimine Giriş
  • Tarihöncesi Çağlarda Anadolu ve Yakın Doğu
  • Protohistorya Dönemi Uygarlıkları
  • Hitit ve Komşuları
  • Asur-Babil Dönemi
  • MÖ 2. Binyıl Batı Anadolu
  • Antik Çağda Doğu-Batı İlişkileri
  • Anadolu ve Mezopotamya'da Yazılıklar
  • Arkeolojide Yöntem ve Teknikler
  • Protohistorya ve Ön Asya Sanatı

Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş